Dnes jsem si myslela, že nafotím barvy v každém koutě zahrady, protože včera jsme nasadili do truhlíků, závěsných květináčů a jiných nádob vše, co jsme přivezli ve středu ze zahradnictví.
Tedy kromě rododendronu do země. To jsme nestihli mezi deštěm.
Dnes opět prší od rána a mně se nechce courat v těch krátkých pauzách mezi deštěm a deštěm.
Tak dnes dávám článek o záchraně kulturního dědictví, který vyšel před pár dny a tato bohulibá činnost nadšenců jistě stojí za povšimnutí.
Mějte krásný den.
P.S. Jinak stihla jsem několik výstav a reportáže z nich teprve vyjdou v našem magazínu. Některé události, které jsem po dlouhé době prožila naživo nikoliv jen online, na blog dám v příštích dnech.
Záchrana kulturního dědictví je vždy záslužným činem
Marta Dušková
Zámeček Turbovice, který leží v katastru osady Skuhrov, byl před pár dny prohlášen za kulturní památku. Součástí zámečku či spíše letohrádku je i vzácný vinařský kládový lis. Konečně bude moci dojít k jeho opravě.
Majitel této kulturní památky je rodinné Vinařství Válkovi. Společně s vinicemi spolu s koupí pozemku od Jiřího Jana prince z Lobkowitz získali v roce 2019 i nemovitost bývalý zámeček Turbovice. Kdysi skvostný letohrádek od roku 1945 po vystřídání několika majitelů a nájemců chátrá.
Po vyhlášení kulturní památkou chtějí majitelé přistoupit společně se státními institucemi a podporovateli letohrádku k opravě a vrátit mu zašlou slávu a zachránit i vzácný kládový list, který je umístěn na původním místě v lisovně.
"Zámeček je nyní v dezolátním stavu, a tak jsme si vědomi, že jeho záchrana bude jak časově, tak finančně velmi náročná. Věříme však, že se nám tento nelehký záměr podaří s podporou státních institucí dotáhnout až do konce a zámeček bude opět ozdobou vrchu Turbovice.
Rod Turbů se na historickém vývoji, politice i kulturním životě mělnické lokality, zejména pak především v Borku a na Skuhrově podepsal velkou měrou.
V dubnu 1729 koupil Skuhrov i s přilehlými vinicemi rytíř Jan František Turba. Na tehdejší vinici Vlková pak nechal vystavěl zámeček, kde rodina Turbů pobývala celou dobu až do svého odchodu v roce 1796. Součástí letohrádku je také doposud dochovaný kládový vinařský lis. Na pozemku se nachází dvě patra sklepů a studna hluboká 48 m, z níž se vytahovala voda okovem". Podrobnější informace na https://vinarstvi-valkovi.cz/.
Majitelům lze jen popřát, ať se tento jejich ušlechtilý záměr záchrany kulturní památky podaří.
Použité fotografie jsou z archivu Vinařství Válkovi.
Až se tato památka dá doromady, bude to jistě zajímavé místo.
OdpovědětVymazatKlidný den, Marti!
Hanka
Zajímavý článek, snad se majitelům podaří zámeček zachránit.
OdpovědětVymazatMěj hezký den.
Marti, neznám a jdu se podívat do mapy, kde to je. Zdravím Jiřina z N.
OdpovědětVymazatMarti, všem památkám bych přála, aby se dočkaly oprav a obnovy. K nemalým financím je důležité mít zájem o obnovu, dohoda s památkáři a v neposlední řadě i šikovné ruce řemeslníků a brigádníků.
OdpovědětVymazatDržím Turbovicím palce.
Měj hezký den. 🍀
Marti, to je zajímavé místo. Podobné jsou v našem výběžku bývalé lázně Karlovo údolí u bývalé vlakové stanice Šluknov - údolí. Soukromníci to koupili, brigádníci jim pomáhají s úpravami okolí bývalých lázní, ale majitelé si vzali na svá bedra břemeno, které nemohou zvládnout a na budově se už propadly střechy a celková oprava se určitě vyšplhá do milionů, které majitelé nemají a soukromníkům těžko někdo dá peníze na opravu jen tak. I kdyby se plno lidí z okolí na opravu skládalo, tak to stačit nebude. tak že si myslím, že budovu čeká smutný osud...bohužel.
OdpovědětVymazatMarti, fandím každému, kdo se snaží takovýmto starým, trochu zapomenutým a zubem času ohlodaným místům vrátit krásu a život.
OdpovědětVymazatHezký den
Mám obrovskou úctu ke každému, kdo chce a umí něco takového zachránit.
OdpovědětVymazatMarti, měj příjemný den, Helena
Opravený bude krásný. Můj obdiv patří majitelům a jejich odhodlání.
OdpovědětVymazatMěj hezkou sobotu.