Městská knihovna Mělník na náměstí Karla IV. není jen o knihách, o půjčování a povídání si. Mělnická knihovna to jsou přednášky, kurzy, výstavy, soutěže a spoustu dalších aktivit.
V neposlední řadě knihovna pomáhá a v současné nelehké době spustila projekt Knihovna pomáhá. Od pondělí 14. března nabízí pomoc ukrajinským uprchlíkům, dospělým a dětem z Ukrajiny formou pravidelného setkávání vždy v pondělí od 14 do 16 hodin a ve čtvrtek od 16 do 17 hodin. Pro děti jsou připraveny volnočasové aktivity, které mimo jiné podpoří integraci dětí v novém prostředí. Přítomen je vždy překladatel či tlumočník, k dispozici je setkávací místnost, kterou pracovníci knihovny nazývají učebnou, spolu s kuchyňkou, kde je možnost přípravy drobného občerstvení. Učebna je nově zařízena, vypadá jako menší konferenční místnost, která působí útulně a příjemně. Velké okno nabízí výhled na náměstí.
Koordinátorkou projektu Knihovna pomáhá je Jana Volková, která má na starosti v běžném provozu knihovny vzdělávací a doprovodné programy pro školy a veřejnost.
Jana Volková k projektu Knihovna pomáhá říká: „Zatím máme za sebou první zkušenost setkání, které se uskutečnilo v pondělí. Rodinám s dětmi je k dispozici žena, která je původem z Ukrajiny a v Čechách žije dvacet let, takže ovládá oba jazyky, jak ukrajinštinu, tak češtinu. Tentokrát nám pomáhali i dva dobrovolníci. Třináctiletý chlapec z Čech a druhý od miminka žije v Čechách, ale původem je Ukrajinec, takže zvládá oba jazyky, což je velkou výhodou. Navíc děti se mezi sebou snadněji seznamují než my dospělí, takže byli pro nás vítanou pomocí. V pondělí přišla maminka s dětmi a kluci si šli s dětmi hrát deskovou hrou a maminka si mezitím s paní Annou, tlumočnicí, popovídala, získala odpovědi na otázky a dozvěděla se vše, co potřebovala vědět“.
Je velký zájem o dobrovolnictví v projektu knihovny. Zájem projevili i studenti z gymnázia v Mělníku a knihovna má v současnosti nasmlouváno deset dobrovolníků, kteří by se rádi seznámili a byli užiteční v seznamování, setkávání a vůbec v integraci. Pomohou děti rozptýlit a zabavit v nelehké situaci.
Knihovna má pro volnočasové aktivity k dispozici pohádky v češtině a ukrajinštině, různé skládačky, vystřihovánky pro ukrajinské děti, spíše časopisový formát, který pomáhá děti zabavit.
„Snažíme se využít toho, co umíme, co známe, umíme volnočasové aktivity, umíme nabídnout prostory, je to na delší dobu, takže je zapotřebí zapojit válečné uprchlíky do normálního života. Mysleli jsme i na větší děti, které jsou teď v problematickém věku puberty a nestojí o to být pořád s rodiči, potřebují kontakt se svými vrstevníky, aby si vytvořili standardní vazby, o které přišli. Tímto směrem chceme pomoc zaměřovat“, vysvětluje koordinátorka projektu Knihovna pomáhá a na závěr děkuje touto cestou všem, kteří reagovali na výzvu knihovny a zapojili se do sbírky společenských her, puzzle apod. a věnovali je knihovně, potažmo dětem z Ukrajiny.
Je to vždycky o lidech, kteří dají směr a využití např.knihovny jako tam u vás.
OdpovědětVymazatPro dětské uprchlíky to musí být uklidňující místo a to je moc dobře.
Klidný den, Marti !
Hanka
Marti, jak muzeum, tak knihovnu mají u vás v rukou ti správní lidé. Ráda si u tebe o tom čtu.
OdpovědětVymazatS válečnými traumaty budou děti bojovat celý život, takové místo je pohladí.
Měj příjemný den, Helena
Marti to je úžasné. Jak píše Helena, děti s tím budou ve zraněné dušičce bojovat celý život a tady se můžou aktivně odpoutat od hrůz, které prožily. Lole k výhře srdečně blahopřeji. U nás jsem také dnes potkala skupinku Ukrajinců, které prováděla městem Ukrajinka, která tu již dlouhé roky žije a ukazovala jim, kde najdou potřebná místa, jako je policie, radnice, lékaři, kostely, knihovna, různé prodejny, nádraží, parky i památky kam můžou jít. S prací to tu bude horší. Ta tu není ani pro mnoho zdejších obyvatel, kteří tak dojíždí za prací jinam...Ubytovaní jsou v bývalém areálu nemocnice V Podhájí, kde je i krásný les a mnoho možností vycházek do přírody. Přeji Ti příjemné dny ve zdraví.
OdpovědětVymazat