Při našich cestách jsme zatím tyhle informace nepotřebovali, zraněné zvíře jsme naštěstí nepotkali. Můj muž ale často volá na policii kvůli mrtvému zvířeti na silnici. Já jsem jim nedávno volala, když u silnice na cestě u rybníka pobíhalo malinké roztomilé černobílé prasátko. Zajeli jsme na cestu, ale nikdo kromě zmateného prasátka tam nebyl. Naivně jsme si mysleli, že se nám jej podaří snad chytit, aby nevlítlo na silnici. Pobíhalo kolem našeho auta, ale chytit se nedalo. Rozhodnutí tedy bylo jasné, volala jsem na policii. Po přesném popisu pohybu prasátka mi bylo sděleno, že posílají hlídku a děkují. Doufám, že se jim ho povedlo odchytit, čekat na výsledek jsme nemohli, ale mysleli jsme na prasátko ještě několik dalších hodin.
Stává se často, že někdo narazí na zvíře v nouzi. Ochrana fauny ČR zveřejnila pohotovostní linku 603 259 902, kterou lze použít v okolí Dobříše, Příbrami, Sedlčan, Soběslavi, Votic či Benešova u Prahy. Více informací na webu Ochrana fauny ČR
Dalších 34 profesionálních zařízení v celé ČR sdružuje Národní síť záchranných stanic, která vznikla v roce 1998. Na jejím webu je k dispozici interaktivní mapa, kde po zadání místa nálezu zvířete zobrazí místo záchranné stanice s telefonním číslem. Například po zadání města Mělník se zobrazí spádová stanice Kladno Čabárna s konkrétním telefonním číslem. Interaktivní mapa je k dispozici na webu Zvíře v nouzi - Záchranné stanice pro volně žijící živočichy. V případě nalezení zraněného divokého zvířete je možné volat i Centrální dispečink Národní sítě záchranných stanic telefon 774 155 155. Linka funguje od 7.00 do 22.00 hodin.
Podezření na týrání domácích a hospodářských zvířat je možné hlásit na krajskou veterinární správu nebo do útulku. Více informací a odpovědi na případné otázky je možné nalézt také v ekoporadně Ochrana fauny ČR – Ekoporadna.
Použité fotografie zdroj Středočeský kraj
Marti, ani my jsme naštěstí zatím nic takového nezažili. Jednou jsme měli na pozemku uhynulou srnu a musím říct, že nebylo úplně jednoduché sehnat někoho, kdo zvíře odveze. Po celkem intenzivním pátrání by snad tohle měl zajišťovat myslivecký svaz...
OdpovědětVymazatPřeji příjemný den. Helena
Marti, my jsme takto se sousedkou zachraňovaly zraněnou poštolku. Měla zlomené křídlo. Krmily jsme ji čerstvým masem a byla u nás v garáži, kde byla ve velké kleci po Charilovi, to aby ji kočky nebo kuny neublížily. Létat s tím zlomeným křídlem nemohla, tak jsme se o ni staraly, než jsme zjistili, kde ji můžeme umístit a než si pro ni přijeli z Lesnické školy a odvezli si ji do voliéry, které u školy mají v rámci výuky o dravcích.
OdpovědětVymazatNám občas na zahradu zavítá srnka a kdysi se jedna zašprajcla mezi šprinclata vrátek do zahrady. No volali jsme známému myslivci. Tyčky se musely silou uvolnit, srnka u toho tedy moc klidná nebyla, ale pak se protáhla a byla pryč.
OdpovědětVymazatHezký den!
Hanka
My jsme se loni pokoušeli zachránit malé jiřičky, kterým těsně před tím, než začaly lítat spadlo hnízdo. Nakonec to přežily jen dvě...
OdpovědětVymazatHezký den
Zajímavá informace a skvělé doprovodné snímky, Marti. Jiřina z N.
OdpovědětVymazat