Dnes 9. prosince je Mezinárodní den boje proti korupci. Je to každoroční událost, a to od roku 2003, kdy 31. října tohoto roku byla slavnostně podepsána Úmluva spojených národů proti korupci.
Vznik souvisí se znepokojením států této Úmluvy se závažností problémů a hrozeb, které korupce představuje. Podrývá instituce a hodnoty demokracie, ohrožuje etické hodnoty a spravedlnost.
Mezinárodní den boje proti korupci má zvýšit povědomí a informovanost o korupci a jak proti ní účinně bojovat.
„Koordinací vládní protikorupční politiky je pověřena ministryně spravedlnosti. Na Ministerstvu spravedlnosti má v gesci oblast boje proti korupci Odbor střetu zájmů a boje proti korupci. V roce 2019 se odpovědným resortům podařilo prosadit několik dlouho diskutovaných opatření: v Parlamentu byl definitivně schválen tzv. nominační zákon, který stanoví transparentní nominační postup pro výběr uchazečů o řídící a dozorčí funkce v právnických osobách s majetkovou účastí státu. Dále byla schválena novela zákona o registru smluv, díky které byly zrušeny výjimky pro státní akciové firmy obchodované na burze (např. ČEZ, České dráhy). Vláda v roce 2019 rovněž schválila návrh zákona o lobbování, jehož cílem je stanovit jasná a vymahatelná pravidla pro lobbování na nejvyšší úrovni, a novelu zákona o soudech a soudcích implementující mimo jiné doporučení Skupiny států proti korupci při Radě Evropy (GRECO)“.
Priority boje proti korupci:
· Výkonná a nezávislá exekutiva
· Transparentnost a otevřený přístup k informacím
· Hospodárné nakládání s majetkem státu
· Rozvoj občanské společnosti
Zdroj: Justice CZ, boj proti korupci www.korupce.cz
V České republice se odhalováním korupce zabývá i nevládní protikorupční organizace Transparency International, která bojuje proti korupci již od roku 1998 - www.transparency.cz . Právníci organizace bezplatně pomáhají stovkám klientů a oznamovatelů, kteří potřebují radu. TI řeší desítky korupčních kauz v ČR, připomínkuje zákony, upozorňuje na nekalosti. Korupce je celosvětový problém a vyskytuje se v mnoha oborech, nevyjímaje politiku.
Mezinárodní den zdravotně postižených byl poprvé vyhlášen 3. prosince v roce 1981 Valným shromážděním Organizace spojených národů a v České republice si tento den připomínáme od roku 1993. Tento den vznikl za účelem zvýšení osvěty a informovanosti mezi širokou veřejnost o problematice, se kterou se postižení lidé denně setkávají.
Tento den má připomenout, že postižení žijí mezi námi a mají právo na svůj plnohodnotný život v rámci svých možností. Tvoří odhadem 15 procent světové populace a v České republice je jich milion a pořád se potýkají s výraznými problémy a diskriminací.
V České republice zastupuje zájmy osob se zdravotním postižením nezisková organizace Národní rada osob se zdravotním postižením ČR www.nrzp.cz . Organizace jedná se státními a veřejnými institucemi v zájmu zdravotně postižených a snaží se především o jejich integraci do společnosti. Na webových stránkách rady je poskytováno bezplatné sociální poradenství pro zdravotně postižené, je zde zveřejněn seznam projektů podpory a pomoci a další informace.
Ahoj Marti,
OdpovědětVymazatmoc pěkný článek, je důležité si připomenout, že ne všichni mají stejné a rovné podmínky. Měj se krásně!
Hanka z ciculka.cz
Krásný večer Marti. nezbývá než souhlasit a Hankou. Měj se moc hezky a opatruj se.
OdpovědětVymazatČlověk si u mnohých důležitých věcí řekne, že to je jasné! Ale ne všem. Připomínat, připomínat!
OdpovědětVymazatMarti, děkuji za tento článek a přeji hezký den, Helena
Souhlasím s Helenkou, je potřeba důležité věcí připomínat.
OdpovědětVymazatDěkuji za milé komentáře a za vaše názory. Mějte pěkné dny.
Vymazat