O dobovém filmu Vlny asi každý z nás slyšel a někdo možná i viděl. Původní pracovní název byl Velmi krátké vlny, který podle mě asi více filmu odpovídá. Pověst, která mu předchází, je pravdivá a nedivím se, že je přihlášen na nominace na Oskara. Film jsme sledovali s mužem se zaujetím a trvá více než dvě hodiny. Člověka překvapí, že vše bylo ještě horší, než si myslel. Zastrašování a vydírání až za hranicí lidskosti a já se pořád divím, že ještě dnes se najdou lidé, kteří tvrdí, že za komunistů bylo líp. A už si umím i představit, že po takovém zastrašování, při kterém využívali strachu o rodinu a blízké, někdo spolupráci podepsal. O tom je také tento zajímavý film, který rozkrývá dosud utajené příběhy lidí z Československého rozhlasu.
Kdo jste ještě film v režii Jiřího Mádla, který si napsal i scénář, neviděl, rozhodně za vidění stojí. Je inspirován skutečnými příběhy a zachycuje boj redakce Československého rozhlasu o zachování svobody slova a boj je to těžký. A přepisování a přizpůsobování článků redaktorů tehdejšímu režimu a šíření nepravdivých či lživých informací je na denním pořádku. Tady si člověk znovu uvědomí s plnou vahou, že svoboda je nejvíc.
Ale už dost o tom. Jako vždy přidávám ještě stručný obsah tentokrát z Wikipedie. A musím říct, že souzním s názvem jednoho článku, ve kterém je vše, co jsem cítila: Film Vlny vás donutí prožít euforii i zradu roku 1968 na vlastní kůži.
Film sleduje příběh mladého technika Tomáše Havlíka (Vojtěch Vodochodský), který se v druhé polovině 60. let, v období politického uvolňování před Pražským jarem, náhodou dostává do prestižní Redakce mezinárodního života Československého rozhlasu. V ní se setkává s významnými novináři jako Milan Weiner (Stanislav Majer), Věra Šťovíčková (Táňa Pauhofová), Jiří Dienstbier (Vojtěch Kotek), Luboš Dobrovský (Martin Hofmann), Jan Petránek (Petr Lněnička) či Ludvík Čermák (Jacob Erftemeijer). Tomáš, který se po smrti rodičů stará o svého mladšího bratra Pavla (Ondřej Stupka), se zprvu zajímá především o to, jak oba uživit a ochránit. Brzy je však vtažen do nebezpečného světa, kde se redaktoři snaží přinášet nezávislé zprávy navzdory tlaku tajné služby. S tím, jak se politická situace vyostřuje, je Tomáš nucen čelit složitým morálním volbám, kdy musí rozhodnout mezi loajalitou k bratrovi a věrností pravdě.
Mějte pohodový den.
Zatím jsem film neviděla, takže bych musela psát jen to, co jsem o něm slyšela či četla.
OdpovědětVymazatMěj se hezky !
Hanka
Marti, slyšela jsem od kolegyň, které ho viděly, že je dobrý. Já sama na něm nebyla, ale ráda bych...
OdpovědětVymazatMěj se pěkně
Marti, film jsme neviděla, já si stejně pořád myslím, že kdyby se k nim nehlásili lidi dobrovolně z vidiny výhod, tak to nemuselo tak dlouho a tak špatně dopadnout, stejně tak se budou hlásit i k Číňanům, pokud by to bylo potřeba. Dneska je každý bojovník proti komunismu a kdo teda byl u nich? Česká společnost je mi poslední dobou dost podezřelá, sprostota a nemravnost prosakuje už z mladých, je vidět, že je něco divného v rodinách. Asi bych to neviděla, kdybych nemusela vlakem a busem a metrem leckam jet.Jiřina z N.
OdpovědětVymazatMarti, film jsem neviděla, tak nemůžu soudit. Přeji Ti krásné dny.
OdpovědětVymazatMarti, pořád jsem ho neviděla, ale určitě chci.
OdpovědětVymazatPřeji příjemný den. Helena
Jeden z nejlepších ( ne-li nejlepší) filmu tohoto roku. Strašně moc se mi líbil.
OdpovědětVymazatgiveaway