úterý 28. února 2023

kolik stojí zdraví


tady použiju titulek z článku, který jsem napsala a titulek vymyslela: Zdraví si za peníze nekoupíš, ale přece něco stojí. Objevila jsem zajímavý projekt, jehož součástí je fiktivní e-shop, kde ve skutečnosti nic nenakoupíte, přesto mě zaujal. Tak, pokud máte zájem, pojďte se o projektu něco dozvědět. A mám radost, že téma zaujalo i naše čtenáře.
Měj klidný pohodový den a prožijte jej ve zdraví.


Zdraví si za peníze nekoupíš, ale přesto něco stojí
Marta Dušková

Právě byl spuštěn zajímavý projekt, jehož prostřednictvím na fiktivním e-shopu je možné zjistit, kolik stojí zdravotní péče, jaké jsou skutečné náklady, které zdravotnický systém nese.

Fiktivní e-shop, kde ve skutečnosti nejde nic nakoupit, nese název Systemshop.cz a za jeho vznikem stojí Všeobecná zdravotní pojišťovna. Existuje samozřejmě solidární systém, ze kterého se zdravotní výkony hradí, nehradí tedy nic pacient, ale je zajímavé zjistit kolik, co stojí. Lze jen konstatovat, že zdravotní pojištění, které si každý hradí ze zákona, jen málokomu na jeho zdravotní péči stačí.

Chřipka s pneumonií 30 471 Kč, dva dny hospitalizace při infarktu 36 668 Kč, dialýza 831 256 Kč, další příklady cen zdravotní péče jsou zveřejněny pro ilustraci na fiktivním e-shopu SystemShop – VZP ČR.

Kdo chce, může nahlédnout do e-shopu s tím nejdražším, co každý z nás má, ale je to také jediný e-shop, kde nikdo nic ve skutečnosti nenakoupí. E-shop je rozdělen do konkrétních sekcí zdravotní péče jako srdce a cévy, cukrovka, rakovina, interna, infekce, úrazy.

Slovo redaktorky
Každá zdravotní pojišťovna má systém například Karta života jako Zdravotní pojišťovna ministerstva vnitra, kde je možné zjistit, kolik přesně stály zdravotní výkony, které vám byly provedeny, kolik stála za poslední měsíce či rok vaše zdravotní péče. Možná budete překvapeni, jak drazí vlastně jsme a bez systému bychom jen těžko mohli čerpat zdravotní péči, protože bychom ji v žádném případě nezaplatili. Pokud nemáte přístup k nahlédnutí na čerpání vaší zdravotní péče, o přehled čerpání zdravotních výkonů si můžete požádat ve své zdravotní pojišťovně, máte na to ze zákona právo. Zároveň je možné zkontrolovat, zda lékaři na vás neúčtovali výkony, které vám vůbec nebyly provedeny. I to se bohužel děje.
Jistě dokud je člověk zdravý, v podstatě jej to vůbec nezajímá. Nicméně zdraví si za peníze nekoupíš.
Na závěr je připomínka. Prevence vyjde o hodně levněji než následná léčba. Projekt fiktivního e-shopu mě zaujal, třeba bude zajímat i vás a možná nebudeme už vše brát tak samozřejmě.
Jen na okraj, dovolila jsem se k tématu vyjádřit z důvodu svých vlastních zkušeností z mé 12leté praxe ve zdravotní pojišťovně. Dokonce jsem kdysi psala článek Kolik stojí zdravotní péče.

pondělí 27. února 2023

nahlédnutí na sobotní masopust


Dnes nebudu povídat o masopustu, protože jsem psala článek, kde se dozvíte vše podstatné. Fotografií je hodně a všechny na blog nemohu dát, tak se na všechny můžete podívat u článku, který včera vyšel.
Mějte pohodový vstup do nového týdne, kdy už nám začíná i nový měsíc a jaru jsme o něco blíž.

Jaký byl sedmý masopust v Cítově?
Marta Dušková

Po dvouleté nucené přestávce se opět uskutečnil v Cítově tradiční masopust. Cítovské tradici patřila sobota 25. února.

Průvod plný masopustních masek zahájil již sedmý ročník Masopust 2023. Průvodu předcházelo předání žezla a povolení starosty obce tzv. Laufrovi, který je vůdčí postavou masopustního průvodu. Masopustní průvod prošel obcí po trase dlouhé cca 3,2 kilometrů za doprovodu živé hudby a tradičně navštívil jako každý rok i několik domácností.

Cílem průvodu bylo místní hřiště, kde kulturní program pokračoval již tradičně obžalobou a Laufr společně s masopustním průvodem obžaloval viníka za všechno zlé, co se událo v uplynulém roce a symbolicky se porazila kobyla. Poté všichni účastníci hlasovali, zda kobylu zpět oživit či nikoliv. Kobyla byla oživena dobrým silným mokem.

Na hřišti byly připraveny tradiční zabijačkové výrobky, teplé nápoje a sladké moučníky. Lidé se občerstvovali a bavily.

Název masopust je možná trochu zavádějící, protože doslovně znamená opustit maso či dokonce půst, a přitom je to doba, kdy si i naši předkové dopřávali hojně masa, slavili a hodovali. Byl to čas domácích zabijaček a často i svateb. Dokonce i doslovný překlad slova karneval znamená maso odlož. Vztah slova masopust k výrazu půst je jen zdánlivý a jedná se o pouhou podobnost.

Podrobné informace k tradici masopustu je možné najít v článku Masopust začíná den po Třech králích… (kanalem.com).


neděle 26. února 2023

velký potlesk pro...


pro Barboru Kulhánkovou, vítězku světové soutěže barmanů. 
První česká vítězka této světové soutěže v historii. 
Pochází z Mělníka, nicméně zastupovala celou Českou republiku, tak se s ní seznamte, kdo máte zájem.
Dnes jen článek a brzy snad bude rozhovor.
Mějte pohodovou neděli. 
Právě pracuji na fotkách ze včerejšího masopustu, tak zítra budete moci nahlédnout.


Světovou barmanskou soutěž ve Francii vyhrála barmanka z mělnického Brloh Baru
Marta Dušková

Prosincové světové finále barmanské soutěže Monin Cup ve Francii skončilo vítězstvím Barbory Kulhánkové z mělnického Brloh Baru, která si ze světové soutěže odvezla zlato. Stala se historicky první českou vítězkou této světové soutěže.

Monin Cup je soutěž pro mladé barmany do 27 let a téma tohoto ročníku bylo vytvořit a prezentovat drink, který splní tři hlavní kritéria a to zapamatovatelnost, opojnost a jedinečnost.

Bára porotu zaujala a na závěr soutěže namíchala drink s názvem Rodina (La Famille), který představoval její pracovní rodinu a každá složka připomínala někoho z kolegů a kamarádů. Drink obsahoval whisky Bushmills, cordial Paragon White Penja Pepper, likér Chartreuse verte, grepový bitter a tonik. Mladá barmanka před porotou světové soutěže nejen drinky namíchala, ale vyprávěla i jejich příběh.

„Upřímně, jsem spíš trémista, takže jsem poslední dva týdny žila ve stresu. O to více si vítězství vážím. Je to nepopsatelný zážitek,“ přiznala Barbora Kulhánková cestou z Francie.

„Báru zdobí skvělý storytelling, práce s emocemi diváků i znalosti brandu. Vyplatí se vám ji dále sledovat, protože rozhodně nejde o její poslední velký úspěch. Je to velké jméno nastupující barmanské generace,“ pochválil úspěšnou barmanku brand ambasador značky Monin pro Českou republiku Honza Zlámaný. „Doufali jsme, že by Bára mohla postoupit do devítičlenného finále. Vítězství je ale výsledkem z říše snů,“ dodal Marek Švarc, spolumajitel společnosti Zanzibar, která v Česku produkty Monin distribuuje a pořádá zde i národní kolo Monin Cup.

Vítězství české barmanky Báry Kulhánkové dokazuje kvalitu tuzemské barmanské scény a vítězka si zaslouží velký potlesk.

Zdroj informací: 

Použité fotografie archiv Český rozhlas

                          

sobota 25. února 2023

pošťák zvoní dvakrát

Budu vám dnes vyprávět, co se mi včera stalo, i když tedy z toho nevyjdu moc lichotivě. Mohla bych to uvést "když kovářova kobyla..." anebo ještě lépe parafrázovat repliku z filmu Díky za každé nové ráno "jsem blbá, jsem blbá, jsem blbá".
Od první zmínky, což bylo někdy minulý rok, se hrabu v informacích o datových stránkách. Načítám, píšu články (nevím, už kolik) či jen sdílím nová upozornění na facebook Kanálu eM. Prostě vím o datových schránkách docela dost i s tím, jak se zakládají. Jen jsem si ji nezaložila, protože proč? Já ji přece nepotřebuju.
Včera zvoní pošťák dvakrát. Tedy posléze zjistíme, že je to pošťačka a nezvoní na zvonek, ale na zvonici. Jsme na zahradě, jinak bychom zvonici neslyšeli, používá se jen v létě.
Můj muž jde otevřít a volá na mě: vem si občanku!
Divím se, co mi přišlo proboha do vlastních rukou. Můj muž vtipně poznamená asi pokuta za parkování. Já neřídím, ale pokutu za parkování jsme vloni dostali dvakrát, jednou v Praze a podruhé na Mělníku.
Přicházím k vrátkům si tedy převzít tu záhadu a ptám se, co to je?
Pošťačka mi odpovídá s naprostou samozřejmostí: no, datová schránka.
No tak to je gól!!! Hlavně, že se starám o informace pro ostatní a zapomněla jsem, že i já mám pozastavenu živnost a i já musím mít datovou schránku. Kdybych si vzpomněla dřív, mohla jsem živnost zrušit už dávno. Vlastně jsem ji chtěla zrušit již před těmi osmi lety nebo kolika, ale možná to znáte. Vždy vás někdo na úřadu přesvědčí, abyste ji nerušili, ale jen pozastavili, že pak bude jednodušší se k podnikání vrátit.
No tak a je to. Dnes mě čeká u nás masopust a ve volné chvíli si musím sakra založit tu datovou schránku. No celkem jsme se včera s mužem zasmáli a storku jsem napsala i dětem s tím, že bude zřejmě nutné, aby si mě někdo časem zapsal do občanky...
Tak mějte pěknou sobotu bez přešlapů, jako jsem udělala já. 
No, nic se nestalo. Sněženky pořád kvetou, svět je aspoň teda u nás doma ještě v pořádku. Se mnou je to kapku horší... Ale zasmáli jsme se. Člověk se nejvíc zasměje své vlastní blbosti.

pátek 24. února 2023

den mě oslepí podruhé...

foto zdroj

Dnes si sem v souvislosti s tématem sebevražd, o kterém se zmínila v příspěvku den mě oslepí, odkládám rozhovor v Českém rozhlasu. Není to první rozhovor, který sem dávám. Tady totiž najdu lépe než na facebooku, kde jsem si odložila také. 
Tak pokud vás tohle téma zajímá a hlavně projekt, který téma ztvárňuje umělecky, tak si rozhovor poslechněte. Najdete jej tady Jak mluvit o duševním zdraví prostřednictvím umění a médií? Důležité je komunikovat naději | Vltava (rozhlas.cz)

"Závažné potíže s duševním zdravím v průběhu svého života prožije průměrně každý pátý dospělý Čech. Jak témata duševního zdraví a nemoci komunikovat skrze umění a média? Jak vyprávět příběhy lidí se zkušeností s duševním onemocněním věrně a zároveň citlivě? Hosty ArtCafé Anny Herza Tydlitátové jsou organizátorka festivalu Na hlavu Pavla Chlebounová, výzkumný pracovník Národního ústavu duševního zdraví Alexandr Kasal a režisérka uměleckého Kolektivu Nesladim Linda Dušková".

Rozhovor je docela dlouhý a o projektu Den mě oslepí, večer utiší, noc mě skryje je dlouhé povídání asi v polovině času. Mějte pohodový den.

čtvrtek 23. února 2023

od neznámého autora


Někdo sdílel anonymní vyjádření viz níže na facebooku, ale autor je neznámý, i když se píše o nějakém reportérovi, já to nemám ověřeno. Takže neznámý autor. Jako novinář bych takovou informaci musela zamítnout, informace si vždy ověřuju.
Nicméně informace mi přišla napsaná velmi zajímavě a přiznám se, že bez těchto slov bych si spoustu věcí neuvědomila a přijdou mi velmi pravdivé a nedokázala bych to takto sepsat ani náhodou. Tak si ukládám sem na blog a a třeba to bude zajímavé i pro vás.
Dávám sem pár fotografií z pondělní cesty z Prahy, víc jsem toho nestihla. Nebo mě možná nic nového nezaujalo, jezdíme stále stejnou trasu. 
Tady je sice autor známý, nicméně pro změnu místo neznámé tedy pro mě, vůbec si nepamatuju, kde to bylo, prostě návrat z Prahy domů.
Mějte pohodový den.středa 22. února 2023

léčba smíchem

Organizaci Zdravotní klaun asi všichni známe. 
Narazila jsem ale na nový zajímavý projekt, která nese název Virtuální klauniáda. 
Projekt má nejen zpříjemnit chvilku nemocným dětem v domácí péči, ale je určen i pro seniory. 
Tak dnes seznámení s dalším smysluplným projektem viz článek.
Pohodovou středu nám všem.

Jejich posláním je rozdávat radost a smích, pozvěte je na návštěvu domů
Marta Dušková

O dobročinné organizaci Zdravotní klaun, která od roku 2001 pomáhá nejen dětem, ale i seniorům procházet léčbou s úsměvem, již většina lidí pravděpodobně slyšela. V České republice aktuálně působí 93 profesionálních Zdravotních klaunů, kteří navštěvují nemocnice i domovy seniorů.

Ale možná málokdo již ví o novém projektu s názvem Virtuální klauniáda, která umožní online setkání se Zdravotním klaunem přímo doma u postele nemocného dítěte.

Nápad vznikl v době první karantény, děti se mohou rozveselit prostřednictvím veselého soukromého videohovoru s klaunem. Virtuální klauniády umožňují nejen hospitalizovaným dětem, ale i dětem v domácí péči se pobavit v době, kdy jsou z důvodu onemocnění dlouhodobě odděleny od kamarádů.

Virtuální klauniádu je možné si objednat zdarma prostřednictvím formuláře tady Virtuální klauniády - zábavné videonávštěvy pro nemocné děti | Zdravotní klaun (zdravotniklaun.cz).

Vše probíhá bezpečně online prostřednictvím veselého soukromého videohovoru a pro nemocné děti to jistě bude zážitek nesrovnatelný se sledováním pohádkových příběhů v televizi či na počítači. Je to vlastně nezapomenutelný dárek, který je možné dát nemocným dětem či seniorům a není to nijak složité.

úterý 21. února 2023

tulipány a humor ze života


Mám další nové tulipány ve váze. Letos je dostávám a krásné s nákupem pokaždé, vloni to tak nebylo. Přišly jen občas. Možná je to proto, že lidé šetří a míň nakupují. Já jsem se rozhodla na kytkách, které rozsvítí domov a v zimě je to zapotřebí, nešetřit a dát každý týden 59,- Kč mi nepřijde tolik. 
A aby to nebylo zase jen o tulipánech, přidávám pár vtipů, které se do mého pravidelného měsíčního cyklu nehodí. Již několik let jsou to především kočičí vtipy nebo prostě zvířecí, tak u toho zůstanu a nebudu to míchat. 
Tak dnes pár vtipů, které mě pobavily.
Tulipány jsou nafotila v sérii detailů, moc se mi líbí.Tenhle první vtip Miroslava Kemela mně připomněl situaci u nás doma. Takhle krmí můj muž a ptáci, pokud mají prázdná krmítka a vidí mého muže, spustí povyk a řvou a řvou, pokud nevidí, že můj muž už jde nasypat. A to dostávají fakt nálož každý den, protože jich k nám přilétá tak najednou padesát, kolik je to za den, neodhadnu. Nebudu říkat, kolik nás to už stálo... 
Jeden vrabec už vypadá u nás podobně jako na tomto kresleném vtipu. 
Já: Prosím tě přestaň je překrmovat proboha! Podívej se, ten vrabec chodí pěšky po celé zahradě, asi už nezvládne lítat...
Můj muž: Copak neslyšíš, jak hulákají hlady?
Kdybyste nevěděli, rozmazlit můžete i ptáky...


Tady na tomhle vtipu je můj bývalý porodník z Vinohradského nemocnice, nyní opět primátor Prahy Svoboda.

A dvakrát aktuálně. 


Mějme klidný a pohodový den.

pondělí 20. února 2023

jaro už z dálky mává...Sněženky už vykukují dva týdny a já čekala, až jich bude jako vždy, malý lán. Už nebyl sice ani vloni, ale doufala jsem. Zřejmě se lánu nedočkám, tak nakoukněte, co nám oživilo zahradu. Je jich sice dost, ale jsou rozprostřeny na větší ploše dál od sebe.
Už nám trochu mává jaro. 
Mějte klidné pondělí.


neděle 19. února 2023

se štětcem v ruceUž tady dlouho nebylo moje amatérské malování, moje neumělá tvorba. Spoustu obrazů jsem v posledních týdnech rozdala či věnovala jako protislužbu, pokud byl zájem, a tak jsem měla chuť něco malovat za poslední dva měsíce. Tak dnes taková malá výstava na takové to domácí dívání.
Jo a za zajímavé dílo považuji prkénko, které používám jako paletu už několik let.
Mějte pohodovou neděli.zastavení


cesta může být cíl


když končí den


Říp přes Labe