středa 29. listopadu 2023

sníh a růže


Vlastně první sníh a poslední růže. Sníh už máme u nás od soboty, ale fotila jsem v neděli. Posléze se ukázalo, že v dalších dnech už toho sněhu tolik není. Tak dnes sníh na naší zahradě.
Mějte pohodový den.


pondělí 27. listopadu 2023

trochu jiná Agatha


Myslela jsem, že většinu díla Agathy Christie znám, máme jí v knihovně plno a na filmy podle jejích detektivek také koukám často. Minulý týden jsem narazila na film, který jsem nikdy neviděla a na knihu si vůbec nevzpomínám. Mysteriózní krimi Hadí doupě bylo natočeno v roce 2017. Sama autorka prý několikrát označila příběh jako svoji nejoblíbenější detektivku. Mně to přišlo jako trochu jiná Agatha, i když její rukopis se samozřejmě nezapře. Jiná bez paní Marplové či Hercula Poirota. A možná mě příběh s nečekaným koncem zaujal víc než jiné její příběhy. Film byl natočen ve Velké Británii a jednu z hlavních rolí hraje Glenn Close. 
Dávám na blog jako zajímavý tip na film i pro sebe, kdybych zapomněla. 
A opět malá recenze z webu.
Film na dlouhé zimní večery. Kdo máte O2 televizi, film je ještě dostupný do 30. listopadu a vysílá jej Prima Max.
Mějte pohodový den.

V nejspletitějším příběhu Agathy Christie se soukromý detektiv Charles Hayward (Max Irons) na žádost své bývalé milenky pouští do vyšetřování podezřelého úmrtí jejího dědečka, bohatého patriarchy, aby pachatele našel dřív, než Scotland Yard odhalí temné rodinné tajemství. Na rozpadajícím se statku, obklopen jedovatou atmosférou hořkosti, odporu a žárlivosti, se Hayward setkává se třemi generacemi rodinné dynastie včetně divadelní herečky (Gillian Anderson), čerstvé vdovy (Christina Hendricks), která byla o 50 let mladší než její muž, a ženské hlavy rodiny lady Edith de Haviland (Glenn Close).


neděle 26. listopadu 2023

sobotní zastavení...babi, ty nemáš s sebou foťák? 
kde je?
v autě
já pro něj dojdu...

A nastává přehlídka tvoření dětí. Babi, ještě tohle vyfoť!
A tak fotím. Komentář myslím netřeba. 
Jen u poslední fotky. Alánek dělal návrh na plakát na antikvariátní akci ve škole.
Babi, ty plakáty budou viset po celé škole.
Krásně maluje a udělal úspěšně zkoušky na ZUŠ, kam se dělá skutečně výběr dětí a nedostane se tam každý. Od září chodí tedy ještě na malování. Ten obrázek na plakátu mně přijde úžasný, mám za sebou 12ti letou praxi v marketingu a tenhle plakát bych odsouhlasila rozhodně.
Lolinka taky krásně tvoří, ale víc se věnuje zvířátkům králíčkům, morčátkům, křečkům, kočkám (ty všechny má doma) a ví o nich víc než já. Vše si načítá, asi bude přírodovědkyně.
Tak mějte pohodovou neděli.

pátek 24. listopadu 2023

dárek z betonu


Koupila jsem si dvě betonové hlavy - květináče k narozeninám. Tedy dostala jsem poukázku na Bonami, kde nakupuju ráda. Narazila jsem na tenhle zahradní květináč a přiznám se, že za plnou cenu bych si jej rozhodně nekoupila, ale je Black Friday. Tedy ne jeden černý pátek, ale několik, takže ho pořád mají ve slevě. Na fotkách neodpoví barva ani jedna, je to prostě betonová barva. Ještě nevím, zda budou květináče venku nebo vevnitř. Beton je teď moderní materiál a používá se i na dekorace, co by člověk dřív nepředpokládal. Není to rozhodně poetický materiál, ale po zpracování se poetickým může stát.


A ještě přidám dva malé nákupy jako příprava na svátky. Koupila jsem vánoční pohlednice, které jsou krásné, autorské a na krásném papíru. Už jsem je, tedy s jinými motivy, koupila asi před třemi lety na fleru  na stejném shopu. Letos chci podpořit malé prodejce. A každý rok nakupuju pohlednice originální ne tovární výrobu. Je to takové malé dílko.


Pohlednice jsem koupila akorát včas, za chvíli bude čas je poslat. Na plovoucí svíčky je ještě čas, ale když jsem si vzpomněla, že už žádné nemáme, tak jsem je koupila, abych nezapomněla. Pouštění lodiček je u nás tradice od dětství našich dětí a i děti si zavedly tuhle tradici i ve svých rodinách.
Tak to je dnes vše.
Mějte pohodový pátek.


úterý 21. listopadu 2023

hra nejen pro dětiDětem k Vánocům jsem koupila do každé rodiny zajímavé Maxi chytré pexeso Česko hrou. Narazila jsem na něj náhodou a ve slevě, ale koupila bych i za plnou cenu. Na webu Didaktická hra najdete ještě další zajímavé hry a určitě nejsou jen pro děti. Pexeso obsahuje 3 sady pexes a je v něm celkem 107 párů pexesových karet. Každá dvojice zastupuje jedno české město a pravidla si můžete přečíst nejen na webu ale i na obrázku níže, který jsem stáhla z webu. 
Třeba i vás zaujme pexeso a jak jsem nahlédla jen letmo, já spoustu věcí o městech nevím a blíží se dlouhé zimní večery...
Poslední dvě fotky patří kartám z deskové hry Českou hrou, které jsem dostala jako dárek. Nejsou součástí pexesa.
Mějte pohodový den.

P.S. Ještě jsem našla odkaz, kde je pexeso ve velké slevě Prodejní funnel (didaktickahra.cz)


neděle 19. listopadu 2023

co všechno se může stát


Dnes mám pro vás skutečný příběh. Já vím, každý den se dějí neskutečné a nespravedlivé věci či události a některé jsou až neuvěřitelné. Něco vás však ani nenapadne, například když jinak důvěryhodná instituce (nebo si to aspoň myslíte) i přes upozornění porušuje zákon. 
Rozhodla jsem se s příběhem, který se může stát komukoliv, seznámit naše čtenáře a dnes dávám příběh i na blog. Tedy jen krátký článek nebo spíše upozornění, celý příběh si můžete přečíst na odkaze v článku.
Není to zrovna nedělní téma, ale píšu, jak jde život.
Mějte pohodovou neděli.

Co všechno se může stát…

Skutečný příběh aneb když důvěryhodná instituce jedná v rozporu se zákonem. Bez právní pomoci organizace Člověk v tísni by nepochopitelné a nespravedlivé jednání pojišťovny pokračovalo dál. A tohle se může stát komukoliv, proto je dobré se s příběhem seznámit.

Celý příběh je zveřejněn na webu organizace Člověk v tísni v článku Nic nedlužila, přesto jí VZP srážela na exekuci - Člověk v tísni (clovekvtisni.cz).

V uvedeném příběhu bylo na počátku zjištění, že vymáhání dluhu bylo roky neoprávněné a pojišťovna i exekutorský úřad postupovaly v rozporu se zákonem. Poté nastal boj o zastavení exekuce, ale jednání pojišťovny v rozporu s dobrými mravy pokračovalo.

„Námitka promlčení vznesená Všeobecnou zdravotní pojišťovnou byla nejenže v rozporu s dosavadní rozhodovací praxí soudů, ale navíc i v rozporu s dobrými mravy, protože jak pojišťovna, tak exekutorský úřad roky postupovaly v rozporu se zákonem. Na místě by bylo uznání pochybení a vrácení neoprávněně vymožených peněz klientce bez dalších obstrukcí. Je na pováženou, že bez právního zastoupení by klientka byla bez šance uspět,“ podotýká advokátka Kristýna Dolejšová Kabelová.

Citace z článku.

Peníze byly klientce vráceny teprve po obdržení předžalobní výzvy pojišťovně. Je ovšem smutné, že bez pomoci by člověk, i když je v právu, neuspěl.

Foto je pouze ilustrační

pátek 17. listopadu 2023

malá umělecká dílka...


Letos jsem svoje narozeniny přeskočila vzhledem ke smutné události, o které jsem se tady zmínila. V neděli jsme tedy oslavovali všichni společně dvoje říjnové a dvoje listopadové narozeniny a byl to trochu chaos, ale zasmáli jsme se tomu. A protože jsme se sešli úplně všichni, což je malý zázrak vzhledem k početné rodině a další setkání se uskuteční až v polovině prosince, přivezli jsme dopředu i Mikuláše, takže rozbalování bylo spoustu.
Já si na blog dám z dárků to nejkrásnější od dětí. Přívěšek hand made třeba na klíče od Loly, možná si jej dám na batůžek, a přáníčka.
Mějte pohodový sváteční den.středa 15. listopadu 2023

jiný úhel pohledu


Přes starý most do Mělníka jezdíme jen, když je na novém zácpa. Pokaždé, když na něj vjedeme, vidím zámek z úhlu, který jsem ještě nefotila a nikdy to ani nestihnu. Není tam kde zastavit. Minulý týden se mi to konečně povedlo. Fotky z jedoucího auta nejsou nic moc, ale i tak jsem chtěla.
A vzešlo z toho i pátrání, co je to za krásnou vilu (vidíte na jedné fotce). Můj muž se dopátral, že tam sídlila vojenská správa, pak byla vila vrácena původnímu majiteli a v současnosti byla prodána a opravena novým majitelem. 
Co mě překvapilo, že kolem ní jezdíme na náměstí Míru a nenapadlo mě, že je to ta samá, která je vidět z mostu.
Tak dnes si tady ukládám pohledy z mostu, možná i jako inspiraci, až budu mít chuť malovat. Teď mě napadlo, že už tady dlouho nebylo moje tvoření. Tak níže najdete moje neumělé malůvky z poslední doby.
Mějte pohodový den.


Moje neumělá tvorba: 

Říp, maják cestou domů

Malvazinky, pohled do parku

podzim na plotě