čtvrtek 30. května 2024

otevřené zahrady


Víkend otevřených zahrad bude příští týden. Možná o této již tradiční akci víte, ale rozhodla jsem se článek, který vyšel včera, dát i na blog, třeba vás to bude zajímat a najdete na odkazu otevřenou zahradu někde u vás. Já píšu jen o Mělnicku.
Mějte pohodový den.

Víkend otevřených zahrad na MělnickuMarta Dušková
V rámci Víkendu otevřených zahrad, který se uskuteční o víkendu 8.-9. června, bude akce na Zámku Liblice, otevřená zahrada v areálu školy Česká zahradnická akademie a v parku Neuberk rovněž Česká zahradnická škola.

Zámek Liblice zve na každoroční prohlídku zámku, která je spojena s procházkou po zámecké oboře a zahradě. Akce se uskuteční v neděli 9. června ve 13 hodin.

Návštěvníci se mohou těšit na speciální komentovanou prohlídku zámku, zámecké zahrady a obory, která je oslavou umění a zahradní architektury.

Rezervace prohlídky je možné vytvořit přes hotelovou recepci na kontaktech +420 739 329 970 / +420 315 632 111, e-mail: recepce@zamek-liblice.cz.

Z mělnického regionu se do Víkendu otevřených zahrad zapojila i Česká zahradnická akademie v areálu školy, sady Na Polabí 411, Mělník.

Otevřeno během víkendu otevřených zahrad:

sobota (08.06.2024): 8:00-16:00 – komentovaná prohlídka od 10:00 - sraz před vchodem do hlavní budovy.

neděle (09.06.2024):---

Česká zahradnická akademie otevře o tomto víkendu i park Neuberk, Dobrovského 1777, Mělník.

Otevřeno během víkendu otevřených zahrad:

sobota (08.06.2024): 9:00 - 15:00

neděle (09.06.2024): -

další informace tady Víkend otevřených zahrad (vikendotevrenychzahrad.cz). (Ať nedojde k mýlce, že všechny odkazy vypadají stejně, ale nejsou. Stačí rozkliknout).

Všechny zahrady, které budou otevřeny ve Středočeském kraji, jsou zveřejněny na webu Víkend otevřených zahrad (vikendotevrenychzahrad.cz).

úterý 28. května 2024

o pivoňkách


Konečně rozkvetly, toto trvalo, poupata byla snad měsíc. Ale už se zase válejí po zemi jako každý rok a ještě tomu pomohly sobotní velké kroupy asi 1 cm. Kupodivu velkou škodu ale neudělaly, což jsem se divila. Můj muž říkal, doufám, že nám neponičily auto, už se to kdysi stalo. Neponičily. 
Sára byla zrovna venku, když to začalo plnou silou a vím, že se bojí. Tak jsem ji šla volat a v okamžení přilítla jako uragán s pomyšlením, je tam panička, ta mě zachrání. Bez volání by se bála přeběhnout z keřů nebo kde zrovna byla. 
Už ji znám...


A ještě další rozkvetlý keř růží. Mějte pohodový den.


neděle 26. května 2024

filmové tipy...

foto zdroj


V posledních měsících filmy nevyhledávám, nicméně na pár dobrých jsem přesto náhodou narazila, jen nestíhám je dát na blog. Tak dnes aspoň dva z nich.
Thriller V lepší společnosti z roku 2010 je inspirován nejznámějším nevyřešeným případem pohřešované osoby v newyorské historii. Pohřešovaná osoba nebyla nikdy nalezena a člověk podezřelý z její vraždy nebyl nikdy odsouzen. Do poslední chvíle jsem si myslela, že to dopadne úplně jinak. Od začátku jsem věděla, že je film inspirován skutečným případem a tím jsem taky byla hodně ovlivněna. Film sledujete úplně jinak, zajímá vás, ale nepatří úplně k filmům, které sledujete se zatajeným dechem nicméně za shlédnutí stojí a má dobré herecké obsazení.

Film V lepší společnosti byl inspirován nejznámějším nevyřešeným případem pohřešované osoby v newyorské historii. Je to příběh lásky i záhadné vraždy, jež se odehrála v osmdesátých letech na pozadí mocné dynastie obchodující s nemovitostmi. Tento psychologický thriller, jež produkoval a natočil Andrew Jarecki, byl inspirován zmizením Kathie McCormack, manželky dědice impéria s nemovitostmi, Roberta Dursta. Kathie v roce 1982 záhadně zmizela a nikdy ji nenašli. Pan Durst byl podezřelý z její vraždy, ovšem před soudem nikdy nestanul. (oficiální text distributora)

New York, osmdesátá léta 20. století. David, člen zámožné a mocné dynastie obchodující v nemovitostech, se bláznivě zamiluje do Kate, která jeho city opětuje. Krátce na to se vezmou a oddávají se šťastným okamžikům. Postupem času se však začne David chovat divně a v jejich vztahu dochází k odcizení a násilí. Jednoho dne Katie beze stopy záhadně zmizí... (claudel)
Film Nic než pravda je z jiné kategorie. Scénář je inspirován případem novinářky Judith Millerové, uvězněné v roce 2005, která odmítla vypovídat před soudem a sdělit zdroj svým informací. Jinak je příběh smyšlený, ale víte, že stát se mohl a pravděpodobně i vícekrát stal. Právě hrdinství novinářů pomáhá odhalit velké kauzy a aspoň trochu hlídá jednání mocných. I tady se stalo, že jednání novinářky rozkrylo kauzu, která by jinak nikdy nevyšla na světlo a zastavilo pokračování nemorálního jednání jednoho z hlavních představitelů státu, v tomto případě USA, ale vzhledem k tomu, že je příběh smyšlený, je to vlastně jedno. Je to napínavý film a úplně na konci se prostřednictvím vzpomínání hlavní hrdinky dozvíte překvapivý zdroj zásadních informací, které rozjedou mašinérii soudů. Naprosto obyčejná informace díky novinářce rozjede velké pátrání až do nejvyšších pater společnosti.
Tenhle film mě zaujal více už tím, že člověk není naivní a ví, že podobné případy se dějí všude po světě. A bez skutečných novinářů bychom o nich ani nevěděli a ty nahoře by už nezastavilo nic, tady občas šance je. Novináři jako svědomí společnosti...
Přidávám jako vždy recenze k filmům a třeba vás zaujmou. Přiznám se, že jsem je viděla už před několika měsíci, ale třeba se vám povede si je vyhledat anebo na ně narazíte náhodou jako já.

Pravda vždy vítězí – nebo snad ne? Původně filmový publicista, posléze úspěšně zavedený scenárista a režisér Rod Lurie (Poslední pevnostStrašáci, seriál Zatracení) natočil snímek o dvou silných, i když naprosto odlišných ženách, které se snaží chránit to, co ve svých životech považují za podstatné. Rachel Armstrongová (Kate Beckinsaleová), mladá reportérka významného washingtonského deníku, ve svém výbušném článku odhalila totožnost agentky CIA Eriky Van Dorenové (Vera Farmigaová) a upozornila na nečisté praktiky americké administrativy. Zatímco Erica musí bojovat o svou pověst v agentuře, Rachel se za každou cenu snaží ochránit svého informátora, ale stojí proti ní příliš silný soupeř – samotná americká vláda. V dalších rolích napínavého thrilleru Nic než pravda se představují Angela Bassettová (Avengers: Endgame), David Schwimmer (Přátelé), Matt Dillon (Jack staví dům) a Alan Alda (M*A*S*H). (Česká televize)

Reportérce z Washingtonu D.C. (Kate Beckinsale) hrozí vězení za zveřejnění článku, jenž kompromituje americkou vládu a odhaluje identitu tajného agenta CIA (Vera Farmiga). Do města je povolán zvláštní žalobce (Matt Dillon) s jediným úkolem... odhalit a usvědčit zdroj reportérky za velezradu. Ta však svého informátora odmítá prozradit a je uvězněna. Následuje boj za svobodu reportérky pod vedením jejího právníka (Alan Alda). (Krouťák)


Mějte pohodovou nedělí. 

pátek 24. května 2024

báječné odpoledne


Naše pravidelná setkávání s dětmi v Praze, to jsou báječná odpoledne. A samozřejmě musíme si prohlédnout nové a opravdu krásné výrobky dětí z keramiky, kam chodí s maminkou. I dcera vyrábí úžasné výrobky a už jich má plný dům i zahradu. Jednou tady na blogu udělám možná její výstavku keramiky.
Dnes sem dávám její chovatelský úspěch. Nejen děti se zabývají chováním zvířat, to už jsem tady psala několikrát a jejich sbírky se rozšiřují a přibývají brouci, morčata, králíčci...
Takže dnes kromě keramiky uvidíte ještě čerstvě vylíhnuté motýly. Martináči hedvábní vylíhnutí od vajíčka doma. 
Dál budu naši Terezu citovat. Tohle jsem se dozvěděla od "chovatelky motýlů".
"Jmenuje se Martináč hedvábný. Od vajíčka po kuklu se vyvíjí cca 3 měsíce. Pak jako motýl žije týden až dva. Nemá proto vůbec vyvinuté trávicí ústrojí, nejí ani nevylučuje, vylíhne se jen aby se rozmnožil. Umí létat, ale když nemusí, celý život nelétají. Samec maximálně pololetí k samici. Doma je tak lze mít ve formě motýla i volně na nějaké pokojovce - zůstanou tam, kam je dáš. Ale samozřejmě to bychom nesměli mít kočky, který by je sežraly".
Mějte pohodový pátek.

Nejdříve tedy výrobky dětí, které jsem tedy fakt obdivovala.
A tady je chovatelský úspěch dcery a na fotkách už uvidíte i čerstvé nové kukly, takže celý proces se bude opakovat.