čtvrtek 8. června 2017

už i já


Všichni kolem mě zavařují, nakládají, ale se mnou to nic nedělá. 
Dokud byly děti doma, nakládala jsem okurky, květák, zelí, plněné papriky, dělala marmelády a kompoty, vyráběla ovocné mražené dřeně, ale to je už dávno. Pak už nebyl čas, ani chuť. 
Rodiny našich dětí se již o zásoby na zimu starají sami.
Letos máme tak moc třešní, že bedýnky odvezené vnoučatům do Prahy, česání dvou kamarádek a moje minimálně jedno kilo denně, co sním, celkem tedy možná okolo 35 kilo se stromem ani nehnuly. Už i vloni jsem dávala na mrazák a přišlo pak k chuti vnoučatům v únoru v muffinech apod., ale nic dalšího jsem nevyráběla, bylo jich míň.
Tak se dnes vracím do let minulých a vyrábím třešňový džem, přestože já to moc nejím a můj muž vůbec. 
Ale rozhodla jsem se, že je budu rozdávat jako dárky. 
Domácí třešňový džem z čerstvě natrhaných třešní. 
Musela jsem se kouknout na internet, jak na to, páč už jsem dávno zapomněla. 
Musím říct, že si mi moc povedl. Bohužel asi před měsícem jsem rozdala všechny sklenice a skleničky, takže moc skleniček džemu asi nebude. Musím teda přiznat, že nejhorší bylo třešně odpeckovat.
Zítra další várka, dnes to bylo jen na zkoušku, zda to vůbec bude jedlé. 

9 komentářů:

 1. My máme jednu obrovskú čerešňu v rohu záhrady, každý rok má neuveritelne veľa čerešní. Čerešňový džem nikto nechcel jesť, tak som už robila sušené čerešne , inak sú úžasné. a čerešňovú kožu. Tak o tú sa bili všetci. Mám to niekde aj na blogu. A tá koža je úplne bez cukru. Tento rok máme veľmi málo čerešní, aj keď kvety neomrzli, ale neboli vonku včielky a kvietky nemal kto opeliť. Veľa zdaru pri výrobe džemu. Ako darček budú super, pekné balenie majú, tak prečo nie. Príjemný deň prajem.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Zitko, my jsme právě měli včel hrozně moc, bzučel celý strom. Musím se podívat k tobě, co je čerešňová koža, protože nevím, co to je. Právě si říkám, že jako dárek nikdo neodmítne :-) Měj se hezky.

   Vymazat
  2. V BIO potravinách predávajú z rôzneho ovocia a poriadne draho.

   Vymazat
 2. Náhodou, jedlé dárky doma vyrobené jsou vyhledávanými dárky a spousta lidí to ocení, protože třeba nemají možnost si čerstvé ovoce na zahradě natrhat a zpracovat. Také je připravuji a na návštěvy je sebou nosím :o)).
  Teda třešně bych si dala, ani nevím zda se sestře letos na chalupě něco urodilo, musím vyzvědět.
  Měj se hezky.
  Ála

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Álo, uvědomila jsem si, že já jsem vloni taky vlastně dostala džem jako dárek. Hezký víkend.

   Vymazat
 3. Džem vypadá skvěle a je nádherně balený. Jako dárek určitě potěší.
  Hezké dny.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Díky, snažila jsem se :-) Překonala jsem se a džem jsem ochutnala, já to fakt moc nemusím, a je dobrý, není moc sladký, tak akorát. Hezký víkend.

   Vymazat

Moc děkuji za návštěvu a za milé komentáře, které mi zde zanecháváte. Díky za váš čas.