aneb když je laskavé gesto označováno téměř za útok. Na tohle téma jsem narazila náhodou a musela jsem se jím zabývat. Takové chování neznám a nikdy jsem se s tím nesetkala. Bylo to pro mě překvapení a nechápu, proč vadí laskavost. Vše ostatní je v článku.
Ať je váš dnešní den plný laskavosti.
Opravdu ženám vadí chování mužů podle etikety?
Marta Dušková
Když mi cizí muž otevře dveře, pomůže do kabátu, beru to jako projev pozornosti a úcty. Kytky dostávám jen tak bez důvodu a mám z nich radost, nakonec k tomu jsou určeny, ne?
Překvapilo mě, že některým ženám gentlemanské chování mužů vadí a vnímají to jako podceňování žen a snižování jejich vlastních schopností se o sebe postarat. Místo poděkování se proti takovým gestům ohrazují. Pro mě překvapivý názor zazněl v článku viz odkaz, který asi vysvětluje vše: „V momentě, kdy mi kluk otevírá dveře nebo mi chce oblíkat bundu, dává najevo, že potřebuju jeho pomoc, že jsem tak neschopná, že se ani neumím obléknout a vejít do dveří. Na tohle nehraju.“ Tak to já na tohle „hraju“ ráda.
Mám dojem, že dnes je trend rozebírat pořád naprosto nepodstatné věci, rozpitvávat nedůležité maličkosti a řešit naprosté nesmysly. Zrovna tento nový trend mi připadá jako naprosté potlačování slušného chování, slušných gest, které jsou zdvořilé a nic jiného neznamenají. Když žena odmítne takové základy slušnosti, musí naprosto otrávit muže, který příště už nic tak zdvořilého neudělá. A myslet si, že to muž dělá s úmyslem nás ponížit, je hloupost. Ale já už jsem ledacos prožila a třeba proto mám lepší srovnání pro věci důležité a nedůležité. A myslím si, že tahle malá gesta slušnosti nás na chvíli spojí, přinutí k úsměvu, což už dnes vůbec není běžné. Nechápu, proč mají ženy potřebu v takovéto marginální záležitosti dokazovat, že jsou silné a soběstačné stejně jako muži a nepotřebují s ničím pomáhat. Tady se zaměňuje zdvořilost, slušnost a úcta za gesto pomoci. Ne, nejsem silná jako muž a ani bych nechtěla. Tady fakt nepotřebuju dokazovat, že se mužům vyrovnám a neslušně odmítnout projev pozornosti. Jsou jiné oblasti, kde mohu dokázat nebo jsem dokazovala, že se mužům vyrovnám a dokázala jsem například řídit podřízené stejně nebo lépe než muž. To je jen jeden z příkladů, každého jistě napadne spoustu dalších.
Bylo naprosto běžné, že mi můj nadřízený podržel dveře a dal mi ve dveřích přednost a já mu s úsměvem poděkovala. A jednalo se o muže o generaci mladšího, než jsem já. Zdvořilé chování nesouvisí s věkem. Mnoho žen si ztěžuje, že jsou muži málo galantní. Pokud je ale zkušenost mužů taková, jak popisuji a gesto je nezdvořile odmítnuto, nelze se jim divit. Nakonec se dostanou do fáze, že nevědí, co mají dělat a snaží se v sobě vžitý zvyk být galantní potlačit.
Jako příklad vyjádření mladého muže: „Jedné holce jsem donesl na první schůzku kytku a chtěl jsem jí v kavárně odebrat kabát. Dívala se na mě jako na kreténa, kytku mrskla do tašky a kabát si nechala na sobě. Tak jsem pak příště nevěděl, jestli to dělat stejně nebo ne. Myslím jako u druhé holky. Ale ta naopak vypadala, že jí kytka udělala radost.“
Vyjádření odborníka Daniela Šmída, který přednáší etiketu a napsal na toto téma několik knih: „Představte si situaci: žena jde ke dveřím. Ruce plné tašek, kabelka přes rameno. Muž před ní se otočí, uchopí kliku, otevře a čeká: „Až po vás, prosím.“ Její reakce může být neznatelný úklon hlavy a krátké: „Děkuji,“ nebo (a to se stává překvapivě stále častěji) lehce opovržlivý úsměv a věta „To fakt nemusíte“. Jeho vzkaz ženám: „Někdo věnoval pozornost vaší přítomnosti. Otevřel dveře, pomohl do kabátu, uvolnil místo. Ne proto, že věří, že bez jeho pomoci nepřežijete, ale proto, že v té chvíli myslel na vás. Je to galantní gesto jako výraz pozornosti. Neznamená, že jako žena jste neschopná.“ Přesně takhle to chápu já, jen expert to lépe vyjádřil. Některé ženy dávají v takové situaci najevo nelibost, jiné mlčí. Daniel Šmíd mlčení označuje za tichou sabotáž a vysvětluje: „Žena přijme gesto za naprostého mlčení, bez jakékoliv reakce. I to je přešlap. Ve společnosti je mlčení často vnímáno jako přehlížení, nikoliv jako emancipace.“ Moje poděkování a úsměv vylepší den nejen mně, ale i gentlemanovi a oba máme pocit, že svět je ještě v pořádku a stačí tak málo.
Na závěr ještě jeden názor Daniela Šmída, který mluví za vše: „Galantní gesto je dar pozornosti. A jako každý dar si zaslouží přijetí s vděčností. Případně laskavé odmítnutí. Nikoli s komentářem, který sice neprozradí váš postoj k rovnosti pohlaví, ale prozradí něco jiného: že nedáváte prostor zdvořilosti druhého.“
Dokazování emancipace či rovnost pohlaví je tady naprosto zbytečné a místo nějakého dokazování dokážete jen svoji nezdvořilost a já doufám, že je to spíše výjimka. Nebo ne? U nás v rodině se tohle vůbec neřeší, bere se to automaticky, bez přemýšlení a rozebírání. Prostě to neznamená nic jiného, než co to znamenat má.

Marti napsala jsi to skvěle. Plně s tebou souhlasím. Pánové mají jinou sílu než ženy a galantní gesto muže mne vždycky potěší. A jak mnoho mužů, tak i mnoho žen je opravdu nevychovaných. Já s muži přese jako žena nesoutěžím, já vždy jen chci, aby se ke mně chovali slušně, galantně a s úctou. Zdraví Iwka
OdpovědětVymazatMarti, báječný článek. Patřím k těm, které galantní gesto, či pozornost pokaždé potěší. Byla jsem tak vychovaná.
OdpovědětVymazatBohužel je teď divná doba. A netýká se to jen galantního a slušného chování. Co mně naprosto šokuje je to, že spousta lidí chodí teď v teplácích. Mlčím, ale fakt se mi to nelíbí. Ve čtvrtek jsme byli ve Vinohradském divadle, většina lidí byla ve společenském oblečení, ale pak jsem si všimla tepláků. A tudíž mně pak ani nepřekvapilo, že se "tepláky" hrnuly doprostřed řady, zády k těm, kteří je pustili a bez jakéhokoliv slovíčka poděkování. Divná doba.
Měj hezké dny. 🍀
Marti, naprosto souhlasím! Gentlemanství mě naprosto neuráží a nepohoršuje, naopak. Bohužel se víc rozmáhá buranství všeho druhu - v chování, oblékání, vyjadřování...
OdpovědětVymazatPřipomněla si mi jeden moment, je to spoustu let. Asi 15tiletý Adam doprovázel babičku do divadla. Jela jsem pro ně a když jsem viděla, jak jí popíchá do kabátu a ze schodů měla jsem dobrý pocit, že tady je všechno v pořádku...
Přeji hezkou neděli, Helena
Pěkně jsi to napsala. Ano, galantnost se vytrácí. Netvrdím, že neexistuje, ale........
OdpovědětVymazatKlidnou neděli, Marti !
Hanka
Marti to je skvělý článek. S galantními muži se občas setkávám a dokonce i mezi mladou generaci, kde už bych to tak moc nečekala. Zrovna včera, kdy mi jen student dal přednost při nastupování do vlaku a pomohl do vysokých schodů. Poděkovala jsem a potěšilo mě, že i mezi současnou mládeží jsou galatni muži.
OdpovědětVymazatVija
OdpovědětVymazatMartí, hezky napsáno, souhlasím. Kam a proč se vytrácí slušnost, galantnost a nastupuje hrubost, netečnost, vulgarita.