úterý 3. září 2019

každodenní nezbytnosti


Aneb co má společného lis na citrony a zámek...
Před lety jsem se rozhodla, že si budu kupovat i věci denní potřeby krásné, třeba i designové, na které bude krásný pohled a nebudou tedy jen užitkové.
Dodržuji to, a když je něco nutné vyměnit, tak hledám.
No minutka už byla zralá na výměnu dávno. Zvonila o pár minut dřív anebo vůbec. Už jsem hledala novou, ale žádná mě neoslnila, tak jsem to zase odložila.
Stejné to bylo i s lisem na citrony. Umělohmotný mě fakt neoslnil, nerez se mi nelíbil vůbec a skleněný, který jsem měla léta, mi utekl o jeden den. 
Než jsem se dostala do Eva na Mělníku, už je vyprodali.
Asi to znáte. Pokud to není zžírající touha, odložíte to a nehledáte.
Minulý týden jsem u dcery na lednici objevila úžasnou minutku na lednici. 
Měla původně stejnou jako já, ostatně ona mi ji vlastně kdysi koupila, ale stávkovala stejně jako moje. Přišla jsem domů a na svém oblíbeném Bonami jsem si ji objednala taky. A když už jsem tam byla, koukla jsem na lisy na citrony. 
Dělám si citronovou šťávu pořád. 
Prošla jsem ty umělohmotné, které sice designově nevypadaly špatně, ale plast jsem prostě nechtěla. 
Nakonec jsem objevila tento porcelánový, který mi fakt udělal radost.Tady měl původně asi můj příspěvek končit, ale musím se ještě vrátit k sobotnímu zámku Hořín
Dost jsem se nad ním zamýšlela, debatovali jsme o něm s mým mužem a včerejší telefonát s mamkou mě k tomu vrátil. A chci si tady poznamenat pár myšlenek. 
Mamka se mě ptala, jaká byla sobotní akce a jaký je zámek. A já jsem se zdravě rozčílila, mamka potom taky, jak návštěvníci, kteří seděli poblíž nás na festivalu, velmi kritizovali Lobkowicze za chátrání zámku. 
Debil a kretén si prý užívá, utrácí peníze a kašle na opravy.


Já toho údajného "debila" párkrát viděla na živo, ale neznám ho vůbec. 
Přesto jsem měla potřebu se jej zastat. 
Ne tedy na tom festivalu. 
Potřebu přesvědčovat přesvědčené jsem fakt neměla.
Až při telefonátu s mamkou, která má stejný názor, jsem si některé věci ujasnila.
Tak šlechtě vzali krásné zámky a vrátili naprosto zdevastované. Používaly se jako internáty, školy a podobně a ve většině a ani v Hoříně se nic z původního vybavení nedochovalo. 
Mělnické větvi patří vícero zámku. 
Zámek v Mělníku, kde Jiří Lobkowicz bydlí a zrekonstruoval jej. 
Zrekonstruovaný krásně a používaný je i zámek Nelahozeves, zámek Hořín a Dolní Beřkovice, oba jsem vám tady už ukazovala, na rekonstrukci teprve čekají.
Šlechta je sice bohatá majetkem, ale domnívám se, že vše zdevastované zrekonstruovat není tak snadné. A nejedná se jen o peníze na rekonstrukci. Domnívat se, že prohlídky zámku či nějaké náhodné akce mohou vydělat na velmi drahý provoz, je trochu scestné. A říkat, tak neměli restituce přijímat, mi taky přijde trochu mimo. Proč bych neměla přijmout majetek, který mi vzali? Navíc je spojený i s pozemky, které jediné snad mohou vydělávat. A není vůbec jisté, že stát jako majitel by snad rychlou rekonstrukci a přístupnost zámku dokázal rychle zajistit.
A vyčítat Lobkowiczovi, že si jen užívá místo rekonstruování... 
Proč by proboha neměl?! Taky má jen jeden život. 
Já si taky užívám v mezích svých možností a pro radost utrácím víc, než bych musela. 
Lis jsem si mohla koupit obyčejný z plastu a minutku bych určitě našla o dost levnější. 
Ale za ušetřené peníze bych barák nepostavila. 
Stejně jako šlechta při šetření stejně nebude mít jen tak na další rekonstrukce. 
Jo a koukám, že tady se mi vlastně můj nesourodý příspěvek spojil v jedno. 
Porovnala jsem jen zdánlivě neporovnatelné.
No, nic končím. Moje dnešní úvaha rekonstrukci hořínského zámku nepomůže. 
Jen nemám ráda ta rychlá odsouzení bez znalosti skutečností a bez hlubšího zamyšlení.
Mějte pěkné úterý.

21 komentářů:

 1. Ono myšlení některých z nás je zvláštní. Těžko mohu k Tvým větám něco dodávat, jsou výstižné.
  A ten lis na citron je super, objednám si ho taky!
  Měj hezký den, Marti!
  Hanka

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Hani, to jsem ráda, že jsem tě inspirovala. Měj hezký den.

   Vymazat
 2. Dnes jsi mi připomněla, že si už dlouho chci koupit minutku. Ta Tvoje se mi líbí. Lis na citron má krásný desing, ale vystačím si s plastovým. Citrony kupuji jen v zimě do čaje nebo když jsme nachlazení.
  Co se týče zámku, tak s Tebou souhlasím. Opravit zdevastovaný zámek stojí nejen spoustu peněz, ale také času a majitelé také mají právo žít a užívat si svůj život.
  Měj krásný den. Růža

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Růži, já si dělám citronovou vodu každý den. Měj se krásně. Já letím na masáže.

   Vymazat
 3. Marti!!
  Začnu minutkou-
  Mám jí stejnou nebo podobnou- přivezla jsem si kdysi z Dánska a musím přiznat, že jí mám moc ráda...Lis na citrony máš nádherný a designový- jooo!!!
  A co se týče zámku....Lidé na to mají někdy opravdu divné názory..znám to...i bych se rozčílila...měly by si napřed uvědomit, jak to s tím majetkem bylo, než opravdu vyřknou takové zvláštní názory...napsala jsi to moc dobře!!
  A přeji Ti krásný den Jarka

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Jaruško, mně ta minutka hned u Terezy uchvátila. Děkuji a měj pěkné dny.

   Vymazat
 4. Škoda, že mám zrovna rok starý skleněný lis na citron, tebou vybraný se mi velmi líbí, ale hned mne napadlo - vždyť vánoce se budou blížit :o).
  Ohledně vráceného majetku šlechtě jsi vše popsala výstižně, také si to tak myslím. Většinou jim stát vracel ruiny...
  Marti měj se hezky a v pohodě.
  Ála

  OdpovědětVymazat
 5. Marti, ten lis se mi strašně líbí. Akorát já lis hážu do šuplíku mezi struhadla, paličku na maso, obracečky a podobné, takže tam je asi lepší nedesignovaný plastový. Ještě o tom budu přemýšlet. Minutku od zakoupení sporáku, který ji má jak k jednotlivým plotýnkám tak k troubě, nemám - když se rozbila ta stará, tak jsem neměla potřebu p
  pořídit si novou
  A pokud jde o zámek, tak myslím, že kromě bohapusté závisti "vrátili jim zámek" tam ještě hraje roli to, že si lidi nedokážou představit, co rekontrukce takového objektu (navíc památkově chráněného) představuje - že to není jako vyměnit opadané kachlíčky v koupelně (ani finančně ani organizačně)
  Hezký den

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Stáni, ano k tomu zámku jsi to napsala naprosto trefně. Lidé bez rozmýšlení soudí a odsuzují. Měj pěkný den.

   Vymazat
 6. Teda Marti, ty umíš vyhledat poklady.Díky tobě mám už krásný koš na prádlo, nádhernou zvonkohru a dešťový řetěz a teď jsem objednala lis na citron.A lidi co takhle smýšlejí o šlechtě, jsou ubožáci a závistivci.Nedovedu si ani představit, že bych byla majitelka zámku a pak se doprošovala vrácení zdevastované ruiny.Krásný večer a děkuji za nádherný lis.Martina

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Martinko, no to bude spíš tím, že já nic jiného ani nehledám než tyhle poklady. Jsem ráda, že tě inspiruju a ať ti ten lis dělá radost. Já jen používám každý den.

   Vymazat
 7. Marti, ten lis na citrón je úžasný, škoda že mám doma nerez a na chatě plastový a skleněný. Minutky se mi moc líbí, ale máme lednici zabudovanou a to je hrůza. Magnet na ni nejde dát. Byla jsem zvyklá, že lednička byla místo nástěnky.
  S názorem na šlechtu a jejich zámky plně souhlasím. Kolikrát obdivuji jak dokázali z ruiny zase udělat krásný zámek.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Alenko, i já mám ledničku jako nástěnku, ale zabudovaná se mi stejně líbí víc. Měj se krásně.

   Vymazat
 8. Nejdřív pochválím nákupy - oba kousky jsou skutečně parádní!
  A zámek - naprosto se ztotožňuji s tvým názorem. Těmhle chytrákům bych doporučila, ať si koupí nějaký menší zámeček (je jich na prodej celkem dost) a předvedou se. Ono není jednoduché zrekonstruovat a zafinancovat byť jen rodinný dům. Obdivuji a smekám před všemi potomky šlechtických rodů, kteří "utopili" rodinné finance a zadlužili se v majetcích, které jim vrátili jako ruiny.
  Marti, měj hezký den, Helena

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Helenko, přesně, nikdo žádné zkušenosti, nic si nevyzkoušeli, ale soudy mají rychlé. Měj pěkný den.

   Vymazat
 9. Já mimochodem české šlechtě velmi fandím. To jak s nimi zatočili bolševici po válce, by nikdo z těch dnešních zhejčkaných kritiků možná ani nepřežil, neb pro ně je katastrofa když přijdou o dvě slepice! Natož o rodová sídla a majetky a které se vzorně starali kolik století.... A ti lidé tu buď celou dobu zůstali, byli perzekuováni, nebo se okamžitě když byli v emigraci vrátili! Nikdo je nenutil, ale tady je jejich domov a tady pracují od nevidím do nevidím aby opět a zas vzkřísili své zdevastované majetky. Dneska začíná na ČT 2 druhá řada skvělého dokumentu Modrá krev. Velmi, velmi poučný dokument pro všechny tyhle frfňaly...

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Vendy, pod tvůj komentář se podepisuji, nemám co dodat. Jen snad to, že tihle lidé se na dokument dívat pravděpodobně vůbec nebudou.

   Vymazat
  2. Já bych to povinně pouštěla ve školách a politikům. Aby věděli co to je pokora, služba lidem, hospodaření a úcta k předkům a zemi....

   Vymazat
 10. Marti, hezky jsi to napsala, každý má plnou h.b. keců a nic o tom neví. A když náhodou jde na prohlídku zámku, tak remcá, jak je to vstupné drahé.
  Jo a koupila sis krásné nezbytnosti. D.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Dáši, bohužel, je to tak. Odsouzení bez rozmýšlení. Měj pěkný pátek.

   Vymazat

Moc děkuji za návštěvu a za milé komentáře, které mi zde zanecháváte. Díky za váš čas.