úterý 31. října 2017

paradoxy životaV neděli jsem si řekla: a je to tady! 
Už to přišlo. 
Moje kamarádka Bára už dva roky straší a připravuje se na blackout. 
V našem okolí je jediná, kdo je připravena se vším všudy.
Nám v neděli při vichřici jediné teplo a i světlo v tom opravdu doslova temném dni dávala krbová kamna, která jsme ten den milovali jako nikdy dosud.
Krásný pohled na plápolající oheň přinášel ovšem radost sotva pár hodin, ale kolem poledne, když už jsem od půl osmé od rána volala: budiž světlo a furt nic, už to nebylo nic záživného.
Oběd jsme sice měli teplý, páč máme plyn, řízky a domácí bramborový salát, ale to byla jediná skutečná radost a zábava toho dne, když nepočítám odklízení zapomenutých létajících věcí po zahradě a úpravu střechy houpačky, která měla tendenci odletět přes plot k sousedovi.
A já jsem si naplánovala, že konečně začnu s patchworkem a vyzkouším sadu - dárek k narozeninám.
Nemohla jsem však ani stříhat, nejen, že byla tma jak v pytli, ale neměla jsem zbytky látek rozžehleny.
Dodrželi jsme tedy v neděli předepsané nicnedělání a byl to den odpočinku. 
I když ten si já představuji jinak.
Posbírala jsem všechny svícny a odložené svíčky po celém domě, páč my na blackout nejsme připraveni, my s ním vlastně vůbec nepočítáme, a při plápolajícím světle jsme si s mým mužem četli.
Bára má svíčky připraveny na jednom místě, spolu s rýží, čočkou, vodami a dalšími nezbytnými zásobami pro případ katastrofy.
Už jednou vyzvídala, co budeme dělat, až to vypukne, když se nepřipravujeme.
Odpověděla jsem, nastartujeme auto a přijedeme k vám :-)
Z toho čtení, páč od nehody jsem knihu nečetla, mě i dnes pobolívá hlava. Pro můj ještě trochu chorý mozek :-) to byl fakt záhul.
Člověk si v takových chvílích uvědomí, co vše bez elektřiny nemůže.
Během dne sice párkrát nastal nějaký pokus o oživení naší domácnosti, ale trval sotva minutu.
Pátá už odbila a furt nic. 
Světlo do našeho života pořád nevstoupilo
Najednou si můj muž všimne, že svítí pouliční světla. 
A já volám, sousedé už taky svítí. Proč mi ne?!
No koho by to napadlo, že zřejmě poslední pokus energetiků kolem třetí hodiny nám vyhodil pojistky.
Takže jsme si možná ten blackout ještě prodloužili, kdo ví.
A víte, co je paradox života?
Bářina domácnost fungovala tak, jak má, bez nějakých problémů a zásahů venkovního živlu. 
Byla připravena, a jak ji znám, užila by si to :-) 
V pondělí jí vyprávím, jak děsná byla neděle u nás.
Její odpověď mě vlastně vůbec nepřekvapila, panebože ty si neumíš poradit s blackoutem? 
Zahradu máš plnou kamenů, mohla jsi nějaký kámen nahřát na kamnech a šup hned žehlit :-)

14 komentářů:

 1. U nás samozřejmě proud, jako na potvoru, šel. A já si musela jet užívat přírodní katastrofu na Mělník, abych z toho aspoň něco měla. Fotila jsem a natáčela, co šlo.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. A musím říct, že nejsi jediná, kdo si na mě vzpomněl. Spousta známých mi potvrdila, že první, co je při výpadku proudu napadne, je ta moje přiblblá blackoutová hra :-D

   Vymazat
  2. A kouzelný bylo, promiň, jak si byla fakt nasraná v telefonu, jinak to napsat nemůžu, že u vás nic nebylo :-) Jo zapomněla jsi napsat, že tvoje reportáž byla nejen pro vlastní potřebu, ale i pro noviny.

   Vymazat
  3. No Pavel to říkal hned, hele Bára si užívá a já mu říkám, kdo ví, jestli u nich něco vůbec je, páč už by volala: na moje slova došlo :-)

   Vymazat
 2. Tak u nás proud šel celý čas, takže jsme nemuseli ani nic nacvičovat, dokonce jsme slavili u bráchy, s plným břichem a ve světle.
  Ovšem...mnoho lidí z vesnic mi hlásilo, že to bylo šílené, tma, bez jídla a celou neděli hráli společenské hry, dokonce jsem slyšela, že už nechtějí vidět pexeso !

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Blondýnko, no vidíš, mohli jsme stavět z kostek :-) Máme jich tady dost pro vnoučata Já vím, že spoustu lidí na tom bylo hůř, když byli ještě bez elektřiny v pondělí. Jak málo stačí, aby se narušila naše stabilita :-) Hezký večer.

   Vymazat
 3. Tak ta poslední věta mě rozesmála :-D
  U nás nešla elektrika jen chvíli, ale i tak náš nezateplený domeček rychle vychládl. Zrovna jsem ohřívala oběd v troubě a za minutku to bohužel moc nebylo a tak byl studený odchov. Kamna sice v obyváku stojí, ale kvůli neschpnosti našeho stavitele hned tak funkční nebudou. Můžeme si v nich zapálit leda svíčku!
  Hezké a teplé dny. Jarka

  OdpovědětVymazat
 4. Tak nás žádný výpadek proud nepostihl, jen nám vedle paneláku padl smrk. naštěstí nic netrefil. Na chalupě se to teprve uvidí, ale předpokládám, že kdyby to bylo něco kalamitního, sousedi by volali.
  hezký večer

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Stáni, tak to je dobře, že vás to nepostihlo. My také nemáme žádné škody. Hezké dny.

   Vymazat
 5. U nás bylo vše celkem v normálu. Jen ulicemi města se proletoval trochu víc podzimní vítr. Stačilo nám to tady v srpnu.
  Ta poslední větička nemá chybu. :-)
  Měj se!
  Hanka

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Hani, no Bára je připravená na vše, ona mám doma i valchu pro tento případ :-), takže umí poradit. Už se vidím, jak žehlím horkým kamenem :-) Měj se krásně.

   Vymazat
 6. Slunečnice,
  tak u nás to bylo podobné, celý den bez proudu. ale oběd jsme měli přivezen den předem od maminky - shodou okolností také salát a řízky, i borůvkový koláč ke kávě přidala, plyn také vlastníme.
  My si to teda doma užívali, také s krbovými kamny, hrály jsme hry, svíčky mám celoročně všude, kluci vydlabali dvě dýně a já konečně po roce vytáhla háček a háčkovala :-)
  Tedy pubertální dcera postrádala připojení se světem ;-)
  Jinak já odpočívat moc neumím ;-)
  Jen u nás přesunuli lampionový průvod na který se malý těšil.
  A když se začalo stmívat, tak najednou budiž světlo, takže občas takové to neděle za mě ano, ale bez vichru, prosím!

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Ilonko, no já toho po úraze na výběr moc nemám. Číst jsem tak dlouho nesměla, páč se z toho dostávám ještě teď, takže za mě, pokud člověk nemůže ven, tak už žádný blackout celý den :-) Her mám dost s vnoučaty, takže přiznávám, to mě ani nenapadlo, páč věčně skládám puzzle, hraju pexeso atd. Děkuji za komentář a přeji hezký zbytek víkendu.

   Vymazat

Moc děkuji za návštěvu a za milé komentáře, které mi zde zanecháváte. Díky za váš čas.