pátek 5. dubna 2019

příběh lososa


Dnes jen malá reportáž z vernisáže, která včera zahájila v mělnickém muzeu výstavu Nespoutaná řeka, která je zaměřena na přírodu říční krajiny a význam řek pro člověka. 
Výstavní panely jsou plné informací o dopadu regulace řek na životní prostředí, o povodních, vymizelých druzích ryb a podobně. 
Přiznám se, racek má dnes zpoždění.😀 Dnes od rána pracuju, dělám fotky a píšu články, dnes se u nás ani nevaří. Jen na skok jsem si odskočila na blog.
Ještě musím napsat o příběhu lososa, který zosobňuje vše, co způsobil člověk regulací řek a vlastně celé přírody. Dřív lososi připlouvali až do Mělníka. Dnes už se k nám nedostanou, protože jim brání zdymadlo v Ústí nad Labem. 
A teď budu citovat z vernisáže, kde jsem vyzpovídala kurátora výstavy pro článek do novin a jeho slova se mi líbila: Blízkost řeky přináší zkázu, jako jsou povodně, ale kolem řek je divoká příroda, která zasluhuje pozornost a její estetická hodnota je vysoká.
To vše je na výstavě a samozřejmě i interaktivní zóna pro děti, kde je mimo jiné nožní hmatová stezka, kde si děti bosy vyzkouší všechny druhy povrchu, které jsou u řeky. 
Na vernisáži bylo dost lidí, tak jen pár fotek z expozice zvířat, víc jsem nestihla.
Mějte pěkný den, já si jdu dát včerejší polívku, namazat chleba a psát rozhovor.10 komentářů:

 1. Mám ráda tekoucí vodu v krajině, takže výstavu o jejím významu chválím :-). A tobě přeji klidný odpočinkový víkend

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Stáni, děkuji. Neděli mám ještě pracovní, některé akce neumím odhodit. Ale dnes si dám nohy nahoru :-) Měj se krásně.

   Vymazat
 2. Zajímavá výstava. Pamatuji si, jak vypadala řeka Jihlava u Českého mlýna kousek od nás. Její tok měl krásná zákoutí. Bohužel pak přišla regulace toku, která to úplně změnila. O estetice se už nedá mluvit. Růža

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Růži, no kecáme do toho přírodě, narovnáváme toky a řeka si pak stejně chce téct, kde je to pro ni přirozené. Proto i tolik záplav. Měj pěknou sobotu.

   Vymazat
 3. Regulácie riek a potokov sú v dnešnej dobe nevyhnutné pre prívalové vody, ktoré ohrozujú ľudí a ich majetky. Ale aký dopad to má na zvieratá, to akoby nik nedomyslel. Akosi zabúdame, že žijeme na ich území a neskutočne sa na ňom rozťahujeme ... Určite to bola zaujímavá a poučná výstava ... Marti, maj pekný víkend ... L.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Laury, no ony některé regulace, nepřirozené toky řek způsobují právě i ty záplavy a povodně. Moc do toho přírodě mluvíme a máš pravdu, roztahujeme se. Měj se krásně.

   Vymazat
 4. Marti, taky to vidíme na potoku co zregulovali u nás a když byly povodně tak se vylil tam kde původně tekl.Hold člověk pořád musí něco co nemá řídit.Martina

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Martinko, přesně tak, násilím nejde nic. Měj pěknou neděli a pozdravuj manžela.

   Vymazat
 5. Máme kamaráda, vodohospodáře. Když nám vypráví, co některé zásahy člověka způsobily, jeden by zaplakal.
  Marti, měj hezkou neděli, Helena

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Helenko, i já jsem se na té vernisáži dozvěděla spoustu zvěrstev, co jsme přírodě provedli, ale nevešlo se mi to ani do článku, který jsem psala. Měj pohodovou neděli.

   Vymazat