sobota 11. července 2020

tajemství...

Kdo čekáte, že prozradím nějaké další tajemství ze svého života, budete zklamaní. 
Nakonec ve zralém věku toho moc neskrývám, takže ani není co prozrazovat. 
Pro dnešní název příspěvku jsem si dovolila použít název lodi Divadla bratří Formanů. 
Právě jsem dopsala článek a vytřídila fotky a co mi zbyly, jsou na blogu. 
O lodi Tajemství si přečtete opět v konceptu článku, který snad vyjde během víkendu.Loď Tajemství bratří Formanů připlula do Mělníka
Marta Dušková

Mělnická náplavka před vinařstvím Bettiny Lobkowitz se v pátek 10. července zaplnila desítkami lidí převážně v námořnickém oblečení, kteří čekali na připlouvající loď Tajemství, která byla úvodem do projektu Imaginárium bratří Formanů. Imaginárium rozkrývá tajuplný divadelní a výtvarný svět přátel Divadla bratří Formanů.

Řada dospělých a dětí na nábřeží vítala loď mávajíc modrými šátky pod taktovkou Matěje Formana a jeho loutky policisty a volala námořnickým Ahoj na posádku lodi, která odpovídala stejným pozdravem. Všichni společně si zazpívali stylově píseň Kocábka, která doplnila krásnou a radostnou atmosféru.

Po přivítání lodi vyrazil veselý průvod v čele s Matějem Formanem za doprovodu hudby přes Aušperk nahoru k muzeu, kde byla výstava zahájena. Po přivítání průvodu ředitelkou muzea Miloslavou Havlíčkovou a jejími spolupracovnicemi v nezbytném námořnickém oděvu se ujal slova Matěj Forman a představil svoje přátele, kteří se na projektu Imaginárium podíleli. Poté byli návštěvníci pozváni do tajuplného divadelního světa.

„Loď Tajemství souvisí s výstavou tak, že imaginární výstava sdružuje spolupracovníky Divadla bratří Formanů a nemálo z nich spolupracovalo i na vzniku lodi Tajemství před dvaceti lety. A pro nás Mělník je místo, kam můžeme doplout a město Mělník a regionální muzeum se daly dohromady a spolu s námi, řekl bych velkoryse, vymysleli širší zahájení výstavy“, doplňuje Matěj Forman. Páteční večer na lodi Tajemství patřil loutkovému rodinnému představení Aladin, které vzniklo před pár lety v produkci Divadla bratří Formanů.

„Loď Tajemství vznikla v roce 2000 a pro nás je to taková symbolická radostná událost vyplout z Prahy a udělat si umělecké kolečko, což neděláme každý rok. A přivést k výstavě ještě živou divadelní produkci se nám zdálo jako dobrý nápad“, vysvětluje výtvarník a loutkař Matěj Forman.
Divadlo bratří Formanů nemá kamenné divadlo. Je kočovným divadlem, a právě v létě provozuje loď Tajemství jako plovoucí scénu a se svými představeními putují nejen po Čechách, ale hlavně v zahraničí.

Výstava Imaginárium je instalována ve dvou výstavních sálech Regionálního muzea Mělník a přináší malým i velkým návštěvníkům radost z objevování krásy dnes opomíjených věcí, hraček, obrázků, objektů, artefaktů a připomene trvalou hodnotu již téměř zapomenutých řemesel. Je možné ji shlédnout až do 4. října. „Náš projekt není úplně jednoduché představit. Snažili jsme se, aby Imaginárium inspirovalo návštěvníky k hravosti, objevování, vynalézavosti a vzbudilo v nich touhu odkrýt nějaká tajemství. Výstavu je nutné prožít“, říká výtvarník a loutkař Matěj Forman.

V sobotu 11. července ožila náplavka doprovodným river food festivalem s názvem Moře u Mělníka, který je součástí celého projektu. K výstavě se ještě uskuteční ve čtvrtek 30. července tvořivá muzejní dílnička se dřevem. Babi, proč taky nemáváš?Protože fotím?!
Z davu se ozvalo: babička může mávat jen foťákem.


Tyhle fotky jsou vlastně jen pro rodiče Alana a Loly. 
Čekali jsme na průvod, my jsme přijeli autem, na prvotním místě určení na radničním dvoře. 
Mezitím se to změnilo a nebýt kývnutí Kristýnky z muzea, čekáme tam dodnes. 
Mám špatné svědomí, že jsme tam zanechali televizi Praha, páč nebyl čas, ale snad si poradili. Kameraman byl s námi.
Pěknou sobotu všem. 
Děti neplánovaně odjely včera večer místo dnes ráno kvůli jinému programu, tak já si jdu dát nohy nahoru.
Dnes mám odpracováno.
Babi, my chceme do stínu. Je nám vedro!!!


7 komentářů:

 1. Marti, to je bezvadná akce. V Mělníku se stále něco děje. Děti si to určitě užily tak jako celý týden u vás.
  Nám se na Jihlavsku začíná rozmáhat coronavirus, což není moc dobré. Uvidíme, co bude. dál.
  Tobě přeji krásnou sobotu plnou odpočinku.

  OdpovědětVymazat
 2. Marti, vy jste měli opravdu nabitý týden. Nohy nahoru si zasloužíš.
  Měj se pěkně

  OdpovědětVymazat
 3. Martino, já tě nemít, nevím, co se děje za bukem. Taková akce a já su na druhé straně republiky!
  Pa Jiřina z N.

  OdpovědětVymazat
 4. Marti, koukám, co všechno s dětmi stíháš a jak si to všichni užíváte. Krásná akce, věřím, že se líbila nejen dětem. :o)
  Přeji prima neděli. D.

  OdpovědětVymazat
 5. Marti, já absolvovat ve svém věku takový týden, tak jsem zlikvidovaná několik dnů.Už bych to nedala.Děti si užily krásný dny.Dříve jsme to měli taky tak.Hezký odpočinkový večer.Martina

  OdpovědětVymazat
 6. Úžasné završení celého týdne!
  Ty nohy nahoře si rozhodně zasloužíš!
  Hezkou neděli, Marti. Helena

  OdpovědětVymazat
 7. Opravdu moc pěkný prázdninový týden u vás Lola s Alánkem měli.
  Hezkou neděli, Marti!
  Hanka

  OdpovědětVymazat