pondělí 13. února 2023

slunce opět vyjde...


Dnešní téma by se mohla zdát nezajímavé vzhledem k mému věku, kdy už se mě netýká. Článek, který jsem napsala, vyšel už před týdnem a já jsem zvažovala, zda jej na blog dát či nikoliv. 
Nakonec jsem se rozhodla, že sem vlastně jako osvěta patří. I když se netýká nás samotných, může se týkat někoho okolo nás. Téma je pořád tabu a kdo neprožil, jen stěží uvěří. Pokud vás téma o poporodní depresi zaujme, budu ráda. A je hlavně o tom, kde hledat pomoc. Dnešní název příspěvku znamená, že je pořád naděje. Slunce opět vyjde.
Pohodový vstup do nového týdne.


Mateřství je krásné, ale přináší i těžké chvíle aneb další tabu
Marta Dušková

Téma, o kterém se otevřeně nemluví, téma, které je pořád víceméně tabu. Ženy v těhotenství a po porodu zažívají psychosociální stress, kdo to nezažil, jen těžko uvěří. To je možná důvod, proč se o tom veřejně moc nemluví.

Národní ústav duševního zdraví se věnuje duševnímu zdraví v rámci svých projektů. Jedním z projektů je Perinatal. Perinatální období z psychického pohledu je doba od počátku těhotenství do jednoho roku dítěte. U maminek se objevují ve zvýšené míře psychické potíže, o kterých nehovoří, protože mají dojem, že jsou jediné, kdo situaci nezvládají. Předpokládají, že se jim děje něco ojedinělého a nepatřičného.

V České republice zatím neexistuje systematická péče o ženy s psychickými problémy v těhotenství nebo po porodu, jako je známá například z Velké Británie či Austrálie.

Projekt Národního ústavu duševního zdraví probíhá již ve 20 vybraných gynekologických ordinacích ve třech krajích – v Praze, ve Středočeském a Olomouckém kraji, kde je poskytována prvotní pomoc a poté napojují ženy na další odbornou péči.

Až 75 % žen nevyhledává v případě psychických potíží žádnou pomoc a po dlouhé měsíce strádají a bojí se svěřit se svými pocity. Včasná pomoc může ušetřit stovky hodin trápení, které může matka věnovat dětem pro jejich zdárný duševní vývoj. Psychická pohoda maminky je nepostradatelná pro správný duševní vývoj dítěte.

Nejčastější mateřské psychické obtíže zahrnují úzkost, vtíravé myšlenky, ztráta radosti, vyčerpanost, pochyby. Je nutné vyhledat včas pomoc.

Kde vyhledat pomoc a veškeré informace k projektu Národního ústavu duševního zdraví jsou k dispozici tady Pomáháme ženám, které zažívají psychosociální stres v těhotenství nebo po porodu | Perinatal.

Informace k dalším projektům NUDZ, kam patří například prevence sebevražd, jsou zveřejněny na webových stránkách www.nudz.cz — Národní ústav duševního zdraví. Problematikou se zabývá i nezisková organizace https://www.usmevmamy.cz.

Slovo redaktorky
Musím říct, že jako matka tří dnes už dospělých dětí rozumím tématu, o kterém píšu, velmi dobře. Prožila jsem tři těhotenství a tři porody. A psychické problémy mě potkaly velmi neočekávaně po třetím porodu, kdy s tím naprosto nepočítáte. Proč jsem měla úzkost a pochyby? Už jsem zkušenosti měla, věděla jsem jak na to, panebože bylo to moje třetí dítě. Ale to prostě neovlivníte, nemůžete si přikázat, mozek prostě funguje trochu jinak. Naštěstí to u mě trvalo jen v šestinedělí. Psychické problémy žen nejsou tedy jen výsadou prvorodiček. Vyhledejte pomoc, která se nabízí. Nejste v tom sami.

6 komentářů:

 1. Marti, nikdy nevíš, komu prospěješ, i kdyby to byla jedna osoba. Jiřina z N.

  OdpovědětVymazat
 2. Marti, já tohle nezažila. Spíš jsem měla obavy, zda zvládnu porod. První dítě jsem měla když mi bylo 25 pryč (já vím, dnes je to normální). Všechny kamarádky, spolužačky a příbuzné už v tomto věku děti měly. V porodnici jsem byla nejstarší na pokoji a s dcerou, která se narodila o tři roky později, samozřejmě taky. Ano, byla jsem unavená, ale šťastná, že mám zdravé děti.
  Před lety jedna blogerka popisovala na svém blogu poporodní deprese, kvůli kterým skončila až v Bohnicích. Popisovala své stavy, že to její čtenáři prožívali s ní.
  Škoda, že už nepíše.
  Měj hezké dny.

  OdpovědětVymazat
 3. Marti, to je velice zajímavé...já jsem ani při jednom problémy neměla, ale v sousedství byla paní. která dokonce skončila v nemocnici, protože to psychicky nezvládala. Museli ji hlídat, protože by byla schopná možná i dítě ti ublížit. Při tom to později byla výborná máma.

  OdpovědětVymazat
 4. Marti, já si myslím, že celé tohle období... vlastně že ženy to mají náročnější. Už jen ty výkyvy hormonů... a nedá se to ovlivnit. Porod, péče o děti a pak i nástup do zaměstnání - bez podpory je to hodně těžké.

  OdpovědětVymazat
 5. Marti, ono téma depresí je myslím tak trochu tabu pořád, i když se to lepší. A v mateřství je to ještě horší o to, že se předpokládá, že matka bude automaticky šťastná protože je matka...

  OdpovědětVymazat
 6. Znám myslím jen dva konkrétní případy, kdy to dopadlo hodně špatně. Je to spousta let, ale pamatuji si to. Nikdo si stavu těch maminek nevšiml, což je hrozné...
  Marti, měj příjemný den. Helena

  OdpovědětVymazat

Moc děkuji za návštěvu a za milé komentáře, které mi zde zanecháváte. Díky za váš čas.