pondělí 8. ledna 2024

i moje vzpomínka na dětství


Minulý týden jsem navštívila výstavu Pocta Rychlým šípům téměř na poslední chvíli. Napsala jsem reportáž, kde najdete všechny informace a dávám sem nahlédnutí na výstavu, snad vás zaujme.
Mějte pohodové dny.










Za Rychlými šípy se můžete vypravit už jen do pátku
Marta Dušková

Hudební sál a hala Masarykova kulturního domu v Mělníku patří ještě do pátku 12. ledna výstavě s názvem Pocta Rychlým šípům.

První komiks Rychlých šípů vyšel 17. prosince 1938 v časopise Mladý hlasatel a putovní výstava tedy připomíná výročí 85 let od vydání a zároveň 25. výročí úmrtí Jaroslava Foglara, zemřel 23. ledna 1999.

Jaroslav Foglar přivedl Rychlé šípy na svět a na výstavě je prezentován i úryvek z článku Jak se dělají rychlé šípy psaný na stroji přímo autorem.

Součástí výstavy je malá vitrína snad s nejznámějším hlavolamem v Česku ježkem v kleci, který je již navždy spojen s dobrodružstvím Rychlých šípů.

Výstava nabízí různorodý pohled na Rychlé šípy prostřednictvím padesáti skvělých ilustrátorů a scénáristů z Česka a Slovenska a ukazuje jejich odkaz dnešní společnosti. Výstavu připravila Skautská nadace Jaroslava Foglara ve spolupráci Svět knihy, s.r.o.

Rychlé šípy slaví tedy 85 narozeniny!

Pro některé jsou vzpomínkou na dětství, kdy sešity začaly vycházet v 60. letech 20. století. Děti objevují komiksy jako novinku teprve teď a autor jejich prostřednictvím je stále známý a populární.

Slovo redaktorky

Sám Jaroslav Foglar považoval příběhy Rychlých šípů za své největší dílo. Jsou vzpomínkou i na mé dětství, kdy mi nově vycházející příběhy koncem 60. let po vynucených přestávkách v období nacismu a komunismu táta kupoval. Dodnes si pamatuji některá jména a příběhy. Dodnes si pamatuju i knihy Záhada hlavolamu a Stínadla se bouří a měla jsem doma i záhadný hlavolam ježka v kleci.








7 komentářů:

  1. O tomto čtení a díle jsem poprvé slyšela až po revoluci. Možná bylo k dostání v Praze a Středních Čechách, ale na venkově v pohraničí se nám to do rukou vůbec nedostalo. Jediné časopisy, který jsem jako dítě četla byly Mateřídouška , Ohníček a od čtvrté třídy jsme museli pár let povinně odebírat ruskou Murzilku. Rychlé šípy byly možná podpultovka a běžně se mezi venkovské děti toto čtení nedostalo. Stejně jsme víc běhali venku, zvlášť když bylo hospodářství tak jsme se museli po vyučování ve škole nebo o prázdninách, zapojit i do prací kolem zvířat.

    OdpovědětVymazat
  2. Pro milovníky je jistě svátkem takovou výstavu navštívit...
    Marti, děkuji za info a přeji příjemný den. Helena

    OdpovědětVymazat
  3. Rychlé šípy šly tak trochu mimo mně. Jen občas jsem nahlédla do sešitů, které vlastnil brácha :-).
    Na výstavu bych se podívat šla.
    Hezké pondělní odpoledne !
    Hanka

    OdpovědětVymazat
  4. Foglarovky jsem jeden čas hltala. Ale přemýšlím nad kreslenými příběhy Rychlých šípů, které vycházely jednou týdně v nějakém časopise, který rodiče kupovali... a nemůžu přijít na to, jak se ta periodika jmenovala... Krásný den, Marti, děkuji za vzpomínku

    OdpovědětVymazat
    Odpovědi
    1. Myslím, že RŠ vycházely jen v samostatných sešitech. Ty příběhy, co máš na mysli, mohly být příběhy Modré pětky, které kreslil od časopisu Stezka, posléze Pionýrská stezka, kreslíř Marko Čermák (který myslím kreslil i některé příběhy RŠ, tak se to možná plete

      Vymazat
    2. Stáni, máš pravdu, já měla na mysli samostatné sešity.

      Vymazat
  5. Rychlé šípy i další foglarovky začaly v šedesátých letech vycházet v době, kdy jsem byla jejich cílovka :). Takže jsme měli klubu po vzoru Kroniky Ztracené stopy, plnili bobříky podle Hochů od Bobří řeky... Měla jsem foglarovky přečtené snad všechny, co tenkrát vyšly... Takže pro mne taky milá vzpomínka

    OdpovědětVymazat

Moc děkuji za návštěvu a za milé komentáře, které mi zde zanecháváte. Díky za váš čas.