úterý 7. května 2019

zahradní střípkyDnes ráno jsem regulérně prováděla kontrolu stavu naší zahrady. 
Jestli vše běží podle přírodních zákonů a plánů. 
Nic z toho nepovažuji za naši zásluhu či snad dokonce nějaký plán. 
Plány v životě jsou na nic, zítra může být vše jinak.
Můj muž se o zahradu stará sice každý den, zalévá a hnojí dle potřeby, já obvykle v té době píšu, 
ale stejně všechno běží mimo nás a většina je dílem přírody.
Jako letošní mrňavá maceška, která vyrostla na stejném místě bez hlíny. 
Ze studny jako její loňská kolegyně.
Pivoňky už mají pupeny a bleděmodrá krása je velmi pomíjivá, za chvíli nebude, tak ji musím dokumentovat.
Malé jahůdky bych nejraději vymalovala na červeno. 
No jo, počkám na přírodu, snad červené budou.
Třešně mě začínají trochu teda děsit. Ještě máme poslední džem a pečený čaj z loňska. No možná i třešňovou omáčku.
Asi budu muset všechny návštěvy zvát v termínu zrání.
Tak dnes pojďte na kontrolu se mnou. Snad se vám procházka bude líbit jako mně.
16 komentářů:

 1. Před chvílí jsem se prošla naší zahradou a teď tedy tou vaší. Teda třešinky už máte pěkné a bude jich zřejmě dost a dost a ještě dost :-).
  Mně momentálně ta okrasná část zahrady barvami až tolik nehýří. To jarní už je pomalu odkvetlé a letní se zatím ještě do květu snaží. A střechy jsme dnes tady ráno měli zkrášlené do bíla.
  Měj se!
  Hanka

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Hani, u nás je teda taky chladno, ale bílé střechy nemáme. Měj se krásně.

   Vymazat
  2. Hani, u nás je teda taky chladno, ale bílé střechy nemáme. Měj se krásně.

   Vymazat
 2. Marti, krásné fotky.U nás vládne zima.Ráno byla všude jinovatka a tak ledničky musí počkat.Taky neplánujeme, žijem jak chceme.Ráno jsem Eli honila po zahradě a máme tu na hlídání vnučku, tak jsme se zasmály.Sebrala mi košík s kolíčkama a nemohly jsme jí potvůrku chytit.Mějte krásný den taky všichni tři.Martina

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Martinko, úplně si to představuju a směju se s vámi :-) Užívejte si.

   Vymazat
 3. Ladoníky mi taky už začínají rozkvétat, ta jejich modrá je taková jemná, narozdíl třeba od mnohem tmavších ale stejně kouzelných hyacintovců. Když vidím fotky z Anglie, kde rostou v hájcích ve stejném množství jako třeba u nás bledule nebo sasanky, to je prostě něco úžasného. Ne zbytečně jim říkají Magic Bells. Jste tedy hodně dopředu, mě teprve třešně dokvetly. Myslím ale že časem přijde opad mnoha plodů, pokud začnou sucha strom sám reguluje to co uživí.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Vendy, asi nemáš moc zkušeností s třešněmi a naše téměř každoroční anabáze s metráky třešní z jednoho stromu neznáš. Psala jsem o nich na blogu, tak většina ví. U nás se teda nereguluje nic, jedině špačci se snaží. Jen vloni bylo úrody hodně, ale o něco méně než předloni a stíhali jsme téměř zpracovávat. Měj pěkné dny.

   Vymazat
  2. Tak já to brala z hlediska ovocnářství vůbec. U jabloní tomu tak je, i u většiny peckovin. Zřejmě se vaše třešeň vymyká všem pravidlům :-D

   Vymazat
 4. Marti, procházka po vaší zahradě se mi moc líbila. Ladoníky mají něžné květy a zatím jsem je viděla jen u Tebe. Jahůdky už se také začínají pěkně nalévat, o třešních ani nemluvím. Vypadá to, že ani letos nebudete špačky odhánět.
  Měj krásný den.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Růži, no ani si nemůžu vzpomenout, kam jsem uklidila vyprané kožešiny na plašení špačků, ale odhánět se budou muset. Pamatuji si před několika lety, kdy na stromě bez plašení během odpoledne zůstaly jen pecky a my byli v šoku, když jsme se vrátili domů. Všechna zbývající úroda a bylo to ještě půl stromu byla pryč. Měj se pěkně.

   Vymazat
 5. Marti, díky za procházku. Je vidět, že úroda bude veliká. Zítra jedeme na chatu, tak jsem zvědavá jestli má procházka po zahradě bude taky tak úspěšná.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Alenko, no vypadá to trochu děsivě, úroda třešní jako předloni? Měj se krásně.

   Vymazat
 6. Marti, když jsem otevřela tvůj článek, tak moje první bylo "jé pivoňka":-). Třešně se vám nalévají krásně. Já u nás tipuju úrodu mizernou, třešně na Vysočicně kvetly později a obávám se, že jim současné ranní nízké teploty daly trochu na frak. Ale ještě jsme tam nebyli, tak nevím. Nicméně je fakt,že třešňových kompotů máme ve sklepě jště asi 20 :-), takže ne nedostatek třešní asi neumřeme, i kdyby se neurodilo...
  měj se pěkně

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Stáni, víš, že se mi pivoňky nejvíc líbí, když teprve začínají? Jak plně rozkvetou a ohýbají celý keř k zemi svojí tíhou, už mi to nepřipadá tak krásné. Měj se pěkně a na třešně můžeš přijet k nám :-)

   Vymazat
 7. Tyhle zahradní kontroly, hlavně po ránu nebo večer jsou moc příjemné (pokud tedy nenajdeš housenky na buxusu, jako já!!!). Fotky jsou krásné, myslím, že u vás jde všechno podle plánu :o)
  Marti, měj hezký den, Helena

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Helenko, housenky jsem nenašla, ale k nám pořád lítají kosi, takže možná proto je u nás čisto. Díky a měj pěkný den.

   Vymazat

Moc děkuji za návštěvu a za milé komentáře, které mi zde zanecháváte. Díky za váš čas.