čtvrtek 7. března 2019

jako knoflík v hlavě
fota Milan Hajn

V pátek hurá jedeme do Plzně a souhra náhod tomu chtěla, že naše čtyřicetileté výročí, přiznávám, že to nikdy nějak extra neslavíme, oslavíme premiérou v divadle Alfa,  premiérou naší dcery, která je v divadle hostujícím režisérem. 
Naše dcera svoje divadelní představení netvoří většinou jen jako režisér, ale píše si i scénáře a sama si téma představení vybírá. Tentokrát si pro adaptaci vybrala slavný román Koralína. 
Horová pohádka o tom, že zlo se často skrývá za přívětivou tváří.
Viděli jsme téměř každou premiéru naší dcery kromě těch pařížských. 
Tam jsme na premiéře byli jednou a už jsem o tom psala.
Teď Linda pracuje převážně v Čechách a v Praze učí na Damu.
A protože uvidím představení až v pátek a něco málo pravděpodobně napíšu i na blog, kopíruji informace přímo z divadla Alfa. 
Představení poběží v březnu a pak květnu a podle úspěšnosti samozřejmě i dál.
A v pátek je večerní premiéra. První premiéra byla dopoledne v pondělí za účasti 250 "nemilosrdných" dětí a bylo to prý skvělé.
Tak zítra se dozvíme, jak to bylo s Koralínou.

Z divadla Alfa Koralína:
Neil Gaiman, Natálie Preslová, Linda Dušková

JAKO KNOFLÍK V HLAVĚ (NA MOTIVY SLAVNÉ KNIHY KORALÍNA)

Hororová pohádka o tom, že zlo se často skrývá za nesmírně přívětivou tváří.
RežieLinda Dušková j.h.
VýpravaKarel Czech j.h.
DramaturgieNatálie Preslová j.h., Petra Kosová
HudbaJan Vondráček j. h.
ScénářNatálie Preslová, Linda Dušková
HrajíAndrea Ballayová, Lucia Čižinská j.h., Martina J. Hartmannová, Tomáš Jereš, Robert Kroupar, Blanka Josephová-Luňáková, Radka Mašková, Marie Mrázková, Petr Vydarený
Premiéra Česká premiéra
pondělí, 04 březen 2019
od8 Inscenace je určena divákům
> 8 let
Koralína žije ve velkém, tajemném starém domě. Je v něm bezpočet dveří, ale jenom jedny jsou pořád zamčené. A jak už to se zamčenými dveřmi chodí, i za těmihle se skrývá něco, co by tam mělo raději zůstat. Žije za nimi rodina, která se dokonale podobá rodině Koralíny, dokonce je ve všem tak nějak lepší. Ale něco je na ní přece jenom zvláštní…
Koralínou se do Divadla Alfa po čase vrátí dětský horor, příběh je plný napětí a překvapení. A také řeší důležité vztahy v rodině, které občas nejsou ideální. Ale není ideální rodina nakonec děsivá? Nejsou lepší skuteční lidé se svými chybami a nedostatky? Neil Gaiman je velmi populární britský autor žánrů sci-fi a fantasy. Píše pro dospělé i pro děti. Řada jeho děl byla přeložena do češtiny a známá jsou i filmová zpracování jeho literárních předloh: Hvězdný prach, Nikdynikde nebo právě Koralína, jejíž filmová animovaná verze Henryho Selicka byla nominována na Oscara. A právě Koralína je díky tajemnému a imaginativnímu světu pro loutkové divadlo jako stvořená.

Koralínu pro Divadlo Alfa nastuduje hostující režisérka Linda Dušková, která pracuje v Česku a ve Francii. Gaimanův román adaptuje pro divadlo společně s dramaturgyní Natálií Preslovou, která spolupracuje s Malým divadlem v Českých Budějovicích, připravuje program pro pražskou experimentální scénu NoD a účastní se dalších divadelních a festivalových projektů.

18 komentářů:

 1. Marti, postavičku Koralíny znám jako panenku a dokonce jsem ji i háčkovala. Její příběh je určitě hodně napínavý, teď přemýšlím, že si knihu koupím.
  Moc se těším až nám napíšeš, jak to s Koralínou bylo. Přeji vám krásný zážitek a všechno nejlepší k Vašemu výročí. Růža

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Růži, já jsem to vůbec neznala. A děkujeme za přání oba. Měj pěkný pátek.

   Vymazat
 2. Oslavíte hezky vaše výročí.Určitě se s námi o zážitek z představení podělíš.
  Těším se!
  Hanka

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Hani, něco určitě napíšu, i když já asi nejsem úplně objektivní člověk a znám tvorbu dcery dost dobře. Měj pěkný pátek.

   Vymazat
 3. Marti, vy jedete k nám, do Plzně? :o) Tak ať se vám představení líbí, přeji příjemný zážitek! A k výročí gratuluji :)
  Měj prima dny, Petra

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Péti, věděla jsem, že někdo je z Plzně a celou dobu přemýšlím, kdo to je :-) Moc děkujeme oba a měj pěkný pátek.

   Vymazat
 4. Odpovědi
  1. Stáni, už se těšíme teď, takže si to určitě užijeme. Díky moc a ať ti pátek v práci uteče.

   Vymazat
 5. Marti, gratulujem ku krásnemu výročiu (my sme štyridsiatku oslávili v januári) ... Nech sa vám predstavenie páči, nech premiéra dopadne viac ako dobre a hlavne, všetci si to užite ... L.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Laury, děkujeme a věřím, že si to užijeme. Zítra možná budu vyprávět.

   Vymazat
 6. Marti, přeji všechno nej ke krásnému výročí! Opravdu úžasná oslava! Ať se vše vydaří jak má, užijte si výlet i divadlo!
  Měj krásný den, Helena

  OdpovědětVymazat
 7. Krásné výročí přeji Marti. Hm, to číslo, proč je mi tak povědomé? Aha! Vždyť mi ho budeme slavit za pár týdnů také :o))).
  Užijte si to parádně.
  Ála

  OdpovědětVymazat
 8. Marti, gratuluji, ten život letí, mám pocit, že čím dál rychleji. Věřím, že představení bylo krásná. Plzeň připisuji na letní seznam a uvidím, co uvidím :o)
  Měj se hezky. J.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Jani, díky. V létě bude Plzeň lepší, my jsme fakt měli hrozný vichr a zimu. Měj pěkný nový týden.

   Vymazat

Moc děkuji za návštěvu a za milé komentáře, které mi zde zanecháváte. Díky za váš čas.