čtvrtek 1. listopadu 2018

akryl versus akvarel


Mám ráda výzvy. A když mě to zaujme, tak se jen tak nevzdávám. 
Ale tady to vypadá na dlouhý boj s nejistým výsledkem.
Moje akrylové malůvky prostě vycházejí líp a zdá se mi, že se zlepšuju. 
Jsem přitom sice jako prase, upatlané triko, ruce až po lokte od různých barev, občas natřu i stůl či počítač, ale s výsledkem jsem spokojená někdy víc někdy míň.
Tady dvě moje poslední akrylová plátna.


K narozeninám jsem dostala profesionální potřeby k malbě akvarelu. Barvy už jsem měla, tak ještě štětce, akvarelové pastelky a skutečný akvarelový papír, a ne víko od krabice, jako jsem zkoušela poprvé svoje akvarelové malůvky. Ty už jsem vám tady ukazovala. 
No ale pokrok veškerý žádný.
Ale s akvarelem se maluje tak lehce. Nejsem celá upatlaná, nepotřebuji paletu (v mém případě dřevěné prkénko), kde pokaždé vymačkám zbytečně moc barvy z tuby, protože někdy to prostě nejde a nejde a pak najednou ... 
A šup je tam hromada. 
Na druhou stranu akryl mohu pořád opravovat a dotvářet, což s akvarelem nejde, tmavou barvu už nemáte šanci opravit, akryl klidně přemáznete bílou, když se vám to nelíbí.
Ale jdu s kůží na trh a tady jsou dva moje pokusy o akvarel.
A ještě je jeden rozdíl mezi oběma technikami.
Moje akrylové výtvory mají svoje názvy. 
Ten první je Zámecký park a druhý Na břehu Labe. Všechny mám pojmenované.
U akvarelu mě to vůbec nenapadne. Jsou beze jména anebo mají jen pracovní názvy jako kytice k 60 či slunečnice. Vlastně jsem zatím zkoušela jen kytky. 
Krajina jako akvarel mi prostě nejde.

P.S. Akryly rozdávám a už změnilo svoje místo asi sedm nebo kolik mých výtvarných pokusů. 
Když se někomu líbí, tak je s radostí dávám. Akvarely budu syslit doma 😅
14 komentářů:

 1. Když se dívám na Tvé obrázky, tak mne napadá, kam by ses dostala, kdyby ses malování věnovala naplno už delší dobu. Máš v sobě něco z impresionismu.
  Hezký den, Marti!
  Hanka

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Hani, možná je to impresionismu, přiznávám, že tím jsem se nezabývala. Maluju podle svých fotek, začala jsem před třemi měsíci, ale to ty víš a jsem takový barbar, že jsem si ani nezjišťovala či se neinspirovala nikde, jak se vlastně maluje. Děkuji a měj hezký pátek.

   Vymazat
 2. Marti nádhera :o) můj sen je také umět malovat...toužím jít jednou na ten kurz malování pravou mozkovou hemisférou ♥ měj se moc hezky..

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Martinko, no nevím, jestli to umím. Začala jsem začátkem srpna, do té doby jsem nikdy nemalovala. Měj se krásně.

   Vymazat
 3. Marti, musím napsat tak jak to cítím.Čumím jak puk, jsi hodně nadaná a maluj dál.Byla jsem na vernisáži Jana Kanyzy a on změnil styl a já těm obrazům nerozumím.Měj se krásně Martina

  OdpovědětVymazat
 4. Marti, krásné obrázky, také mi připomínají impresionismus. Maluj dál pro radost svoji i pro radost druhých, kterým své obrázky daruješ.
  Já měla včera také v ruce štětec, natírala jsem Latexem bytové jádro.;-)
  Přeji Ti hezký čtvrtek. Růža

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Růži, budeš to mít všechno krásné. Já ráda natírám cokoliv :-) Měj hezký pátek a ať to jde od ruky. My budeme také pracovat o víkendu a měnit jednu z koupelen. Už se těším a konečně mám volný víkend. No volný, musím napsat tři články, ale budu doma.

   Vymazat
 5. Marti, máš můj obdiv - akvarel jsem vždycky nesnášela!!! Prostě mi to nešlo, doteď to je mé nejméně oblíbená výtvarná technika. Moje mamka skvěle kreslí doteď a když jsem viděla, co dovede s akvarelovými pastelkami, mohu jen blednout závistí...
  Tak se drž, jsi dostatečně paličatá, ty to nevzdáš! Pa, Helena

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Helenko, vzhledem k tomu, že jsem začala malovat poprvé před třemi měsíci, ještě to není tak dlouho, abych začala akvarel nesnášet. Možná na to taky dojde. Měj se krásně.

   Vymazat
 6. Marti, ty první dva obrazy, ty krajinky, ty jsou nádherné! Ty ses minula povoláním ;)
  Petra

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Péti, nepřeháněj. Je pravda, že mám pocit, že ty poslední dva se mi už fakt povedly. Asi je ani nikomu nedám :-) Měj se krásně.

   Vymazat
 7. Obrázky sú veľmi pekné ... pokračuj, neprestávaj ... :)
  Marti, maj sa dobre ... L.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Laury, děkuji a dokud mě to bude bavit, tak nepřestanu. Měj hezký pátek.

   Vymazat

Moc děkuji za návštěvu a za milé komentáře, které mi zde zanecháváte. Díky za váš čas.