Mýtus č. 1 Nebezpečně rychle vyvinutá vakcína
Mýtus č. 2 Neznáme nebezpečné vedlejší účinky
Mýtus č. 3 s názvem Hydrogel s nanoboty nás ovládne
Pokud zákon nezná člověk, jehož znalost má v popisu práce, je to tristní. Vlastní zkušenost z tohoto týdne. Může se to stát i vám.
Můj muž měl velké problémy s krční páteří, bylo to z prochladnutí, což je mnohem bolestivější než skřípnutý nerv. Paralyzuje vás to natolik, že nemůžete chodit, sedět ani ležet.
Nebudu popisovat ranní anabázi, kdy jsem strávila hodinu času s hledáním ambulance, která ošetří mého muže. Nepovedlo se mi zajistit odvoz, neuměla jsem si představit, jak to můj muž odřídí a já nemám řidičák. Nakonec to se sebezapřením odřídil a mlžil v odpovědi na otázku lékařky: doufám, že tu nejste autem. Řídit nemůžete.
Nejdříve jsem volala záchrannou službu, byli ochotni mého muže odvést nikoliv ošetřit na místě, jak jsem se naivně domnívala, ale až do Prahy či Mladé Boleslavi, Mělník nepřijímá, lůžka jsou obsazena lidmi s covidem. Na hospitalizaci to nebylo, tak jsem se jala obtelefonovávat neurologické ordinace.
Dovolala jsem po delší době, ale zdravotnické zařízení nebudu jmenovat, bylo by to tvrzení proti tvrzení. Neochotná sestra neví, že jsem se ve zdravotnictví pohybovala víc než 12 let, znalost zákonů patřila k mé práci, jinak by takový blábol z pusy nevypustila. Ptám se, zda mají otevřeno a odpověď je: je nutné doporučení praktického lékaře. Neměla jsem čas vysvětlit, co říká zákon.
V případě velké bolestí a nemožností pohybu se podle zákona jedná o nutnou a neodkladnou péči. Každý lékař je povinen vás ošetřit ihned. Navíc dnes většina praktiků pracuje on-line a na posouzení stavu ani nemá kvalifikaci. Sestra bez empatie potřebuje školení.
Evropský průkaz zdravotního pojištění zajišťuje pojištěnci nutnou a neodkladnou péči i v rámci Evropské unie. Pravděpodobně péči bude nutné někde hradit, ale zdravotní pojišťovna náklady na nutnou a neodkladnou péči posléze refunduje.
Nutná a neodkladná péče je definována v zákonu o zdravotních službách v paragrafu 5. „Neodkladná péče musí být poskytnuta při úrazu, při vzniku akutního onemocnění, při akutním zhoršení zdravotního stavu, při neodkladném porodu, kde by odklad zdravotní péče mohl vést k ohrožení života nebo k závažnému zhoršení zdravotního stavu“.
Ze zákona můžete jít k lékaři i na konzultaci léčebného postupu. Doporučení potřebujete k vyšetření na sonu, rentgenu či podobným úkonům. Lékaře můžete navštívit jakéhokoliv bez doporučení a je na něm, zda vás přijme. Je zapotřebí si vybírat smluvní zdravotnická zařízení své pojišťovny, u nesmluvního budete vyšetření hradit.
P.S. Při vycestování za hranice je nutné mít cestovní pojištění, jen mezinárodní průkaz nestačí. Pokud bude muset do nedostupných míst pro vás přijet vrtulník, nedoplatíte se bez cestovního připojištění, ale to už je na další článek.
Galerie Ve Věži v Mělníku ožila výstavou s názvem OP&K: Animované příběhy. Dveře jsou zatím zavřené a výstavu je možné shlédnout pouze on-line. Ale expozice potrvá až do 18. dubna, tak snad bude možné navštívit galerie osobně a výstavu zažít na živo.
Výstava je součástí koncepce galerie Ve Věži, která se zaměřuje mimo jiné i na tvorbu uměleckých dvojic. Tentokrát se jedná o ilustrátorskou a designérskou dvojici Pavlu Šnajdarovou a Ondřeje Mladého, kteří vytváří projekty, na základě kterých pak vznikají animované filmy a projekce. Součástí vystavované kolekce jsou také autorské tisky na ručním papíře různého typu.
Samostatným projektem této umělecké dvojice je výroba animačních objektů, které jsou inspirovány mechanickými stroji před nástupem filmu. Pomocí těchto objektů lze přehrát krátkou animaci bez použití počítače či jiného zařízení s obrazovkou.
Tvorba ve dvojici není v dějinách umění ničím novým. Práce ve dvojici přináší pestrost a variabilitu, originální styl spolupráce, možnost kombinace technik.
Tak dveře do galerie se otvírají pro on-line zážitek.
Dnes v pořadí osmý z cyklu online rozhovorů na téma současné situace. Rozhovor na dálku formou otázek a odpovědí. Na otázky odpovídá výtvarnice a trenérka paměti Adriana Rohde Kabele.
Děkuji za zajímavý rozhovor na dálku.
Mýtus č. 1 Nebezpečně rychle vyvinutá vakcína
Letos se plesy, bály ani masopustní veselí neuskuteční. Maškarní a masopustní masky je možné nasadit jen doma v obýváku, stejně jako obléct krásné plesové šaty či společenské obleky.
Regionální muzeum Mělník připravilo malou online společenskou událost, která dá nahlédnout do společenské sezóny 50. až 90. let minulého století.
Malá retro módní přehlídka připomene, co na plesy či jiné společenské události nosily maminky či babičky. Tenkrát „frčel“ lurex, krimplen a diolen, ze kterého se šily šaty či kostýmy. A ženám to tenkrát slušelo. Módní prohlídkou provádí etnografka mělnického muzea Naďa Černá.
Pracovníci regionálního muzea nezahálí ani za zavřenými dveřmi a jsou ve spojení s návštěvníky prostřednictvím výstav online, prostřednictvím video průvodců, kde je možné nahlédnout do stálé expozice historické části muzea či na výstavu Václava Levého prostřednictvím video prohlídky s kurátorem muzea Lukášem Snopkem.
foto Tereza Veselá |
Připomínat Svátek svatého Valentýna určitě není nutné. Obchody svátek připomínají na každém kroku již od začátku ledna a těžko si jej nevšimne i člověk, kterého vůbec svátek nezajímá či jej naopak bojkotuje.
Den svatého Valentýna se slaví v anglosaských a dalších zemích každý rok 14. února jako svátek lásky a zamilovaných a v posledních letech se rozšířil do celé Evropy.
Oslovila jsem pět lidí a ptala se, jak to mají se svátkem oni.
Svátek svatého Valentýna je pravděpodobně odvozen od svátku Lupercalia, který se slavil ve starověkém Římě. V předvečer svátku byly do uren lásky vloženy lístečky se jmény dívek a mladí muži tahali lístečky a dívka, jejíž jméno bylo na lístku, se pak měla stát miláčkem v následujícím roce.
Podle legendy byl naopak tento svátek známý až díky knězi Valentýnovi, který přes zákaz Claudia II., vládce Říma tajně oddával mladé páry a vzdoroval vládci zakazujícímu vojákům svatby i zásnuby z důvodu, že by potom chtěli zůstat doma a nešli do boje. Kněz byl zatčen a později popraven 14. února. Zřejmě tedy splynul římský svátek Lupercalia s oslavami mučednictví svatého Valentýna a vznikl romantický svátek, který se právě 14. února slaví. Mylně je považován za import z Ameriky.