neděle 31. prosince 2023

přání do nového roku


Letošní poslední příspěvek. Všem pevné zdraví fyzické i psychické a těším se na další setkávání na blogové platformě. Jsem tady s vámi ráda a pořád už od roku 2013. Často si vzpomenu na ty, které tady zanechali velmi výraznou stopu a odešli ze života. Lauru, Růženku, Jarušku...
Na přání jsem použila barborky, i když tady byly včera, ale přišly mi jako symbol naděje.
Tak ahoj v roce 2024, užijte si poslední den roku tak, jak se vám to líbí. My doma to moc neřešíme, bereme jej jako jakýkoliv jiný den.

sobota 30. prosince 2023

letošní barborky...


V posledních letech mi rozkvetou vždy, ale do poslední chvíle netrpělivě pozoruju, zda budou květy nebo ne. Vlastně nerozkvetly jen jednou, když jsme je trhali dost pozdě, protože jsme na ně zapomněli.
Mějte pohodové poslední dny roku.



pátek 29. prosince 2023

svátky se Sárou


Sára dostala pod stromeček krabici svého vánočního cukroví a malou hračku se šantou. Hračka ji zajímala chvíli, ostatně jako všechny hračky, má ráda jen udičky s peříčky, protože to si s ní musíme hrát. Pak ji zaujala ta vánoční krabička, do které si vlezla. Čím menší, tím lepší. Odehrálo se to tak rychle, že jsem si neuvědomila, že bych měla použít blesk na naši tmavou Sárinku, takže fotky nic moc.
Ovšem největší vánoční zábava byly vánoční papíry po vybalených dárcích.






Toto je Sářin vánoční dárek a trochu jiné vánoční cukroví.






Pár tipů na dárky pro dospělé - kosmetická sada kniha. Bohužel jsem nefotila, takže použité fotky jsou z webu a třeba se někomu hodí jako nápad nejen pod stromeček. Většina z obdarovaných se nachytala na to, že je to kniha, ale o to bylo větší překvapení. Narazila jsem na tyhle dárky úplnou náhodou a hned mě zaujaly. Mužům jsem koupila fotbal a ženám mazlíčky podle preference, celkem pět knih. Na eshopu  Kosmetická sada kniha najdete spoustu dalších témat a na každém obalu vevnitř je nějaký příběh či storka k danému tématu.



Další dárek, který udělal radost, je hrací skříňka s černým sypaným čajem s kousky ovoce. Čaj je kvalitní značky a nádherně voní. Na některých webech jsou i hrací skříňky bez vánočního tématu. Já jsem nakoupila tady BASILUR Music Concert Christmas plech 100g | Knihkupectví BOOKTOOK.

Na Slevomatu nakupuji často, ale už jsem tam nebyla několik měsíců a ani jsem o tom neuvažovala. Ale přišel mi email, že jsem tam dlouho nebyla a že mám tedy dárek 100 Kč na nákup. Tak jsem se tam koukla ze zvědavosti a každému ještě koupila dózu se směsí oříšků. Dárků bylo spoustu, ale já jsem vybrala ty, co by vás mohli třeba zajímat. 
Mějte klidné dny.

středa 27. prosince 2023

vánoční střípky a kachna na pomerančích



Dnes obrazem ze Štědrého dne a z 25. prosince, kdy jsme měli tradiční rodinné setkání. Tentokrát jsem pekla dvě kachny na pomerančích a ne tradiční svíčkovou. Svíčkovou mi můj muž zakázal vzhledem ke složitosti třídenní přípravy (je to vlastně tak složité?!) a mým současným berlím. No, tak jsem poslechla a vymyslela jinou slavnostní alternativu, kterou jsem dělala podruhé v životě. 
Ovšem recept jsem musela hledat a jsou jich tisíce. Nakonec jsem si vybrala klasiku z Francie. Víte, že se Francouzi a Italové dohadují, čí je kachna na pomerančích?
Tak dnes jen obrazem, ovšem kachny jsem bohužel nefotila. Jsme velká rodina a já jsem vlastně fotila jen brzy ráno a pak už ne. Nebyl čas a byl trochu chaos, jak už to tak bývá při velkých rodinných sešlostech. Ale právě tohle mám ráda.
Pro jistotu si sem recept uložím, ať ho příště nemusím hledat. Kachna moc chutnala.

Kachna na pomerančích
Kachnu nasolíme a opepříme. Dobře omytou kůru z jednoho pomeranče lehce povaříme, aby nebyla hořká. Dáme ji dovnitř kachny a necháme takto uležet do druhého dne.
Kachnu trochu podlitou vodou dáme do vyhřáté trouby nejdříve na 230 stupňů, asi po patnácti minutách stáhneme troubu na 180 stupňů a pečeme asi dvě hodiny.
Mezitím si připravíme šťávu ze dvou pomerančů, přidáme trochu vývaru a cukru a povaříme.
Oloupaný pomeranč nakrájíme na kolečka, nasolíme a opepříme.
Úplně na závěr zalejeme kachnu pomerančovou šťávou a poklademe kolečky připraveného pomeranče a ještě chvíli pečeme, stačí tak deset minut. 
Podáváme s brambory.

Mějte pohodové dny.

P.S. Ještě jeden příspěvek z Vánoc sem dám se Sárou a možná představím některé dárky.


















pondělí 25. prosince 2023

o betlémech...

foto archiv Karel Lojka

Tenhle příspěvek mám připraven už delší dobu a měl vyjít v pátek 22. prosince. Místo toho jsem bohužel musela dát něco jiného. Tak až dnes.
Před časem jsem sem dávala příspěvek o vystřihovánkách mělnických pamětihodností. Tento článek mě inspiroval k článku o betlémech, který už vyšel začátkem prosince. Fotky nejsou moje, proto se v případě zájmu můžete podívat u článku tady Jak se tvoří betlémy z mělnických vystřihovánek (kanalem.com) 
O panu Karlu Lojkovi, kterého považuji za svého přítele, jsem na blogu také již psala a určitě dávala rozhovor. Na úvod si dovoluji dát jednu fotku právě z archivu Karla Lojky, který vytvořil za použití mělnických vystřihovánek. 
Snad se vám bude článek líbit.
Přeji pohodové vánoční svátky.

Jak se tvoří betlémy z mělnických vystřihovánek

Karla Lojku, mělnického patriota a fotografa, určitě není třeba představovat. Zabývá se dlouhodobě historií Mělníka a okolí a proslul mimo jiné svými časosběrnými fotografiemi mizejících objektů, pořizováním srovnávacích snímků a jejich publikací na sociálních sítích.

Mezi jeho aktivity patří i sbírka betlémů, a dokonce tvoří vlastní betlémy. Některé z betlémů Karla Lojky je možné právě teď vidět v Regionálním muzeu Mělník na výstavě Betlémy letí už osm století. Je jich zapůjčeno 18 nejrůznějších druhů. Jsou zde k vidění i dva mělnické betlémy, do kterých byly použity modely mělnických pamětihodností, jejichž autorem je Martin Klihavec. Jeden je umístěn pod skleněným šturcem a svatá rodina je umístěna do Pražské brány, druhý je v zasklené skříňce a betlémská scéna je umístěna do vinného sklepa v podhradí mělnického chrámu.

„Během let jsem navštívil mnoho výstav betlémů, kde jsem žasl nad nekonečnou tvořivostí a rozmanitostí tvorby betlémářů z dob minulých a současných. Docela mně zaujaly betlémy, které jsou umístěny do reálných míst měst i vesnic. Rozhodl jsem se, že si udělám betlém, který by byl umístěn do našeho města Mělníka. To znamená vytvořit krajinu a reálné domečky typické pro Mělník. Inspiroval mě papírový vystřihovací betlém s Mělníkem, který vytvořila moje kamarádka výtvarnice Aida Legnerová Líhová“, podotýká k tvorbě betlémů Karel Lojka.

Karel Lojka má ve své sbírce 50 nejrůznějších betlémů, většinou papírových, vystřihovaných a rozkládacích. Dva nejstarší betlémy pochází z druhé poloviny 19. století.

„Poprvé jsem se setkal s betlémem ve třech letech u mojí babičky v Podkrkonoší v roce 1947. Na komodě stál velký betlém umístěný v biblické krajině s dřevěnými králickými figurkami. Ve světnici stál na štokrdleti vánoční smrček ozdobený foukanými skleněnými ozdobami. Když se spustil strojek v podstavci, tak se zazněla melodie „Narodil se Kristus pán ...“ z hracího strojku a stromek se pomalu otáčel. Byl jsem jako u vytržení, ten první ohromující dojem si pamatuji dodnes a tam někde začalo mé budoucí sběratelství. V dospělosti se mně podařilo koupit od překupníka krásný betlém z konce 19. století, umístěný v zasklené skříňce, téměř podobný tomu, jaký měla moje babička. Ovšem, byl velice poničený, některým figurkách chyběly ruce a nohy, polychromie byla opadaná, krajina zborcená, malované pozadí z větší části chybělo. Naštěstí jsem se již tehdy vedle hlavní profese věnoval restaurování, tak se mně podařilo po určitém čase vše zrenovovat, snažil jsem se zachovat tradiční řemeslné postupy. Jak se mně to podařilo, můžete posoudit na výstavě betlémů v mělnickém Regionálním muzeu“, vysvětluje Karel Lojka.

K tvorbě betlémů využívá Karel Lojka kopií figurek z umělé hmoty, které si sám vytvořil podle zakoupené sady miniaturních stříbrných betlémových figurek.

„Miniaturní figurky svaté rodiny jsem umístil do vlašského ořechu, jehož část je otevírací. Povedlo se, ale myslím, že své nervy a trpělivost více zkoušet nebudu. Pak jsem sestavil papírový prostorový betlém do zaskleného obrázku z ražených reliéfních drobných papírových částí z konce 19. století, které jsem před časem koupil v antikvariátu. Nejsložitější je restaurování voskových figurek, trvalo dlouho, než jsem si práci s voskem osvojil. Aby se nepoškodily, bývají vždy umístěny pod vzduchotěsným skleněným šturcem (poklopem). Na výstavě je vystaven malý betlém z vosku“, dodává Karel Lojka.

V muzeu je také k vidění hrací prostorový obraz pocházející z konce 19. století s novogotickým dekorem, který Karel Lojka zrestauroval a doplnil porcelánovými postavičkami. Podobné obrazy se daly koupit na církevních poutích. V obrazu je umístěn hrací válečkový strojek, který rovněž prošel opravou.

Na závěr ještě příběh jednoho betlému: „Nakonec jsem zhotovil velký skříňový betlém (který na výstavě není) zasazený do idealizované podkrkonošské krajiny. Vyrobil jsem reálný dřevěný model roubené chalupy mé milé babičky v měřítku 1:20, doplnil modelem vesnické barokní kapličky a modelem brány Dlaskova statku v Přepeřích u Turnova. Na pozadí jsou Trosky a zámeček Humprecht u Sobotky.  V chalupě je světnice, kterou jsem vybavil miniaturním malovaným nábytkem, kachlovými kamny, kolovratem. Tak jak jsem si to pamatoval, když tam žila babička. Pan František Purš mně kdysi věnoval soubor starých dřevěných betlémových králických figurek, kterými jsem mohl krajinu oživit. Jen s opravou figurek jsem strávil mnoho času. Svatá rodina spočívá ve světnici nad kolébkou. Přední stěna chalupy je otevírací, aby bylo vše vidět. Přípravě a realizaci jsem věnoval několik let, mohl jsem to dělat jen po chvílích. Moje maminka říkala, Bože, toho já se už nedožiji. Bohužel měla pravdu, dožila se třiadevadesáti let, betlém jsem dokončil teprve nedávno“.

Použité foto archiv Karla Lojky

sobota 23. prosince 2023

přání


Přiznávám, že na to nemám v tento smutný den moc myšlenky, nicméně život jde dál...
Mějte dny plné klidu a pohody. M.

pátek 22. prosince 2023

modlitba na dálku


Modlitba na dálku za oběti útoku na FF UK
Dnes 22. prosince ve 12 hodin

Modlitba za všechny oběti střeleckého útoku na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy. Za zabité a pozůstalé, za zraněné a otřesené, za světlo naděje, aby projasnilo temnoty zmaru, strachu a bolesti.
Ve 12:00 se zastavme sjednoceni v duchu ve chvíli ticha nad zmařenými lidskými životy a nad naší otřesenou důvěrou v dobro. Zapalme svíčku jako symbol přicházejícího Krista, světla světa, které přichází mezi nás a ani ta nejtemnější temnota jej nemůže přemoci.
"To světlo ve tmě svítí a tma je nepohltila.“ (J1,5)



čtvrtek 21. prosince 2023

znáte je?

foto zdroj Medici na ulici

Já jsem o tomto projektu vůbec nevěděla, než jsem na něj náhodou narazila. Medici na ulici. Znáte je?
Pokud ne, přečtěte si článek. Mně se projekt moc líbí a mělo by se o něm určitě vědět. Je to záslužná činnost, která nejen pomáhá, ale ještě bojuje proti předsudkům vůči lidem bez domova. Život může zamávat s každým z nás...
Mějte pohodový den.

Kdo jsou Medici na ulici? Od začátku prosince ošetřili přes 70 bezdomovců

Obvazování chronických ran, léčba nachlazení, poskytování volně dostupných léků nebo základní hygienické prostředky, to je nejčastější náplň dobrovolnické činnosti členů spolku Medici na ulici, kteří každý rok ošetří přes 2000 bezdomovců.

Spolek, kde jsou členy nejen budoucí lékaři, ale i studenti oboru biomedicína či všeobecná sestra, zatím působí v Praze a dalších pěti krajských městech. Pracují vždy v tandemu studentů vyšších ročníků spolu s nováčky z nižších ročníků. Budoucí sestry si touto dobrovolnickou činností dokonce mohou splnit zápočet z volitelného předmětu.

„Medici na ulici (MNU) je spolek studentů lékařských fakult, který cílí své aktivity na podporu osob bez domova.

Studenti, často ve spolupráci se sociálními pracovníky z dalších nízkoprahových organizací, zajišťují kontinuální chod nízkoprahových ošetřoven či sami vyráží pravidelně do terénu. Poskytovaná péče je zaměřena na základní ošetření akutních či chronických ran, konzultace zdravotního stavu nebo snahu o organizaci potřebné péče. Práce MNU zakládá především na nesoudícím přijetí a empatii. Snaha je kladena na přinášení naděje, důstojnosti, pocitu rovnosti a mnohdy teprve až ve druhé řadě na ošetření.

Medici na ulici fungují od roku 2020 jako zapsaný spolek. Financování projektu je zajišťováno především z darů dobrovolných dárců či charitativních sbírek“.

Citace z webu Medici na ulici

Medici nejen pomáhají bezdomovcům, ale zároveň svou prací bojují proti předsudkům vůči lidem bez domova a s ochotou vnímají složité životní osudy lidí bez domova.

Spolek Medici na ulici obdržel na konci října Cenu Celestýna Opitze, která je každoročně udělována řádem milosrdných bratří jako vzor v péči o nemocné a potřebné.

Použité foto archiv Medici na ulici

středa 20. prosince 2023

nebeská hra


Včerejší ráno jsem se vracela domů pro foťák při "venčení" Sáry. To divadlo na nebi mě fakt zaujalo, tak dnes pro vás. Níže ještě přidávám fotky západu slunce. Jsou focené přes okno se žaluziemi, ale západ byl krásný, tak jsem opět neodolala.
Mějte pohodové dny.




A západ přes okno.