Světový den divadla, který je právě dnes, jsem nemohla opomenout a přiznávám, že jsem o něm ani předem nevěděla. Tak to byla zajímavá osvěta i pro mě. Divadlo miluju a myslím si, že má důležitou roli v životě lidstva od nepaměti.
Článek sem dávám trochu s předstihem, vyjde teprve dnes dopoledne.
A proč název příspěvku poselství, jak souvisí se Světovým dnem divadla? A kdo jej letos přináší? To se dozvíte v článku.
Mějte klidnou sobotu.
P.S. Ráno jsem se zkoušela sečíst a brzy jsem skončila. A to jsem si myslela, že už jsem o sčítání, které začíná dnes, psala tolikrát, že to bude brnkačka. U otázky na plochu našeho domu jsem skončila. To si nepamatuju, musím počkat, až se můj muž vzbudí a udělat to s ním. Už jsem si tuto povinnost chtěla odškrtnout. No, uložila jsem si rozdělaný formulář, ale protože jsem heslo vymýšlela několikrát, a furt to nebylo v pořádku, nevím teď vlastně, jaké heslo jsem tam dala... To bude ještě zajímavé. Možná začnu zase znovu.
„Prkna, která znamenají svět…“
Marta Dušková
Na dnešní den připadá Světový den divadla a poprvé byl slaven v roce 1962. Byl zaveden v roce 1961 Mezinárodním divadelním institutem. Světovému dni divadla předchází mnohem mladší Světový den divadla pro děti a mládež, který se slaví 20. března a Světový den loutkářství 21. března.
Tento den má připomenout důležitost divadla jako umělecké formy a je příležitostí zamyslet se nad jeho rolí. Divadlo svoji důležitost v lidském životě prokázalo v historii už mnohokrát.
Letošní rok stejně jako rok 2020 je ovlivněn světovou pandemií a oslavy v divadlech se tedy neuskuteční vzhledem k tomu, že řada divadelních budov a kulturních center je uzavřena.
Součástí Světového dne divadla je vždy Poselství, které každý rok vydává k tomu dni některý významný divadelník a poselství se čte před večerními představeními po celém světě, v rozhlase i v televizi. Už v roce 2020 a stejně letos vzhledem k virové pandemii je nutné se obejít bez živého divadla, a tedy i bez čtení poselství, ale tato situace nemění nic na důležitosti tohoto prvku.
Autorem prvního poselství ke Světovému dni divadla byl v roce 1962 Jean Cocteau a v roce 1994 zvolila mezinárodní divadelní komunita jako autora poselství Václava Havla. V letošním roce je autorkou poselství divadelní, filmová a televizní herečka z Velké Británie Helen Mirren.
|
foto helen-mirren.org |
Helen Mirren je jednou z nejznámějších a nejuznávanějších hereček, kterou můžeme znát z divadelních, filmových i televizních produkcí z celého světa. Za své skvělé a všestranné herecké výkony získala mnoho cen, mezi nimiž nechybí Oscar z roku 2007 za film Královna.
Helen Mirren: Poselství ke Světovému dni divadla 2021
„Tato doba je pro živá vystoupení velice nepříznivá a řada umělců, techniků a mužů i žen za scénou i na scéně musí bojovat o přežití v oboru, který je již tak plný nejistoty. Snad jim ona neustálá nejistota dodala také důvtip a odvahu, díky nimž pandemii překonají. I v těchto nových podmínkách našli díky své představivosti nápadité, zábavné i dojemné způsoby, jak komunikovat – z velké části samozřejmě přes internet. Už od počátku své existence se lidé vyprávějí příběhy. Překrásná kultura divadla nezanikne, dokud budeme naživu. Potřeba tvořit, kterou pociťují scénáristky a scénáristé, designérky a designéři, tanečnice a tanečníci, zpěvačky a zpěváci, herečky a herci, hudebnice a hudebníci, režisérky a režiséři, nikdy nevyhasne. Už velice brzy se opět plně rozvine a projeví se s novou energií a v nových pohledech na svět, který všichni společně obýváme. Už se nemohu dočkat“.
Podrobné informace ke Světovému dni divadla 2021 jsou zveřejněny na stránkách Mezinárodního divadelního ústavu https://iti.idu.cz/mezinarodni-den-divadla/ .