sobota 29. dubna 2023

kapky deště...







a je po dešti. Nevím teda na jak dlouho, ale po dešti fotím ráda. Detaily, kde ulpěly kapky deště, které vypadají jako dešťové perly. 
Šla jsem tedy ještě v županu fotit ven. Tentokrát sama. Sára spí na židli u pracovního stolu. Ráno byla hodně otrávená, protože pršelo fakt dost.
Tak dnes focení jen tak.
Kapky deště.
Mějte pohodovou sobotu.















pátek 28. dubna 2023

Kokořínský rychlík


Dnes mám pro vás článek o výletním rychlíku, který vás doveze na výlet z Prahy na Kokořínsko. Třeba někdo z vás využije. Vím, že teď to píšu pořád, ale nestíhám a málokdy mám čas napsat samostatný příspěvek na blog. Opět mám zpoždění v nahlížení k vám, ale budu se snažit to zase napravit, protože mi chybí vědět, co se u vás děje. Moc děkuji za všechny vaše milé komentáře, které čtu pravidelně, i když neodpovídám.
Včera jsem v Mělníku dělala zajímavou reportáž a v nejbližších dnech vás s ní seznámím i na blogu.
Mějte pohodový pátek, pro někoho je to jako malá sobota 😂. Pro mě to tak kdysi taky bylo, dnes už moc nerozlišuju všední den a víkend, protože často pracuju právě o víkendu.

Kokořínským rychlíkem o víkendu na výlet
Marta Dušková

Kokořínský rychlík je výletní vlak, který jezdí o víkendu z Prahy do oblasti Kokořínska, do města Mšeno. Svést se legendární motorovou lokomotivou československé konstrukce řady T 478.1 s klasickými kupátkovými vozy, které byly vyrobeny ve východní Německu v původním provedení, bude jistě zážitkem nejen pro děti, ale i dospělé.

Trasa vlaku jede z Prahy přes Neratovice, Všetaty do Mělníka, na Kokořínsko do Lhotky u Mělníka, Kaniny a Mšena. Odtud je možné se vydat na výlet pěšky či na kole do Kokořínského dolu, vykoupat se v prvorepublikových městských lázních ve Mšeně či navštívit parostrojní pivovar v Lobči.

Kapacita vlaku je 120 míst k sezení a asi 20 jízdních kol, která se přepravují stejně jako kočárky a zavazadla v zavazadlovém prostoru jednoho z vozů.

Podrobné informace včetně ceníku a tipů na zajímavosti na trase jsou zveřejněny na KŽC | Kokořínský rychlík (kzc.cz).


čtvrtek 27. dubna 2023

vstup na vlastní nebezpečí

ilustrační foto

Nevím, jestli se k vám tohle varování dostalo a či bude pro vás důležité. Ale vím, že bývalý vojenský areál v Milovicích láká k "výletům". Já jsem psala článek před pár dny a vyšel v úterý. Zapomněla jsem na něj a přijde mi natolik důležitý, že tady jej máte.
Všem pohodový den a pozor na azbest.

P.S. Hledala jsem na internetu nějakou fotku k názvu příspěvku a po zadání názvu se mezi fotkami objevila ta, která je v úvodu. Nevím, jak s tím slovním spojením souvisí, nicméně se mi líbila, tak je tam. Je to obraz z Pixabay a je u toho napsáno kokosový ořech, kokosová palma.



Azbest v milovickém areálu – vstup pouze na vlastní nebezpečí
Marta Dušková

V lokalitě bývalého vojenského a výcvikového prostoru Milovice, okres Nymburk provádí Česká inspekce životního prostředí šetření o výskytu azbestu.

Na základě dílčích zjištění odborného znalce lze konstatovat, že rozsah kontaminace azbestem v lokalitě Milovice je značná. V celé lokalitě bývalého vojenského a výcvikového prostoru nelze vyloučit uvolňování respirabilních azbestových vláken a z tohoto důvodu je vstup do prostoru výhradně na vlastní nebezpečí.

Podrobné informace jsou zveřejněny na webu České inspekce životního prostředí Azbest u Milovic | ČIŽP (cizp.cz).

Středočeský kraj v milovickém areálu v návaznosti na vyjádření České inspekce životního prostředí umístit informační značení o vstupu na pozemky pouze na vlastní nebezpečí. Kraj tak učinil výhradně z důvodu předběžné opatrnosti do doby, než budou známy výsledky šetření a doporučení příslušných institucí.

„Předpokládáme, že pokud by výsledky, kterými disponuje při vyšetřování Policie ČR či jiné orgány, prokazovaly zdravotně ohrožující data, mají tato místa povinnost informovat majitele dotčeného pozemku, aby zde přijal příslušná opatření, což se dosud nestalo. Česká inspekce ve svém vyjádření navíc uvádí, že jí nebyly sděleny ani bližší informace o konkrétních lokalitách či pozemcích, kde se případná kontaminace azbestem nachází, proto nemáme informace ani o tom, na které území se v rámci tohoto rozsáhlého areálu zaměřit,“ uvádí radní Libor Lesák s tímže kraj aktuálně pracuje na tom, aby území prověřil vlastními specialisty a mohl tak na základě oficiálních dat ubezpečit veřejnost o tom, že běžný pohyb na území není nebezpečný.

Další informace k uvedené problematice jsou zveřejněny na webu Středočeského kraje v článku „Při běžném pohybu by zdravotní riziko v milovickém areálu hrozit nemělo. Do potvrzení však doporučujeme vstup na pozemky zvážit“.

 Aktuality - Webový portál Středočeského kraje (stredoceskykraj.cz)

Úvodní foto Milovice, zchátralý kulturní dům u bývalého letiště, autor Filip Jandourek

středa 26. dubna 2023

nevhodná místa









aneb malý příběh tulipánů.
Tulipány se nám objevují po celé zahradě i tam, kde nikdy nebyly. Někdy na naprosto nevhodných místech, a kdyby neměly výraznou barvu, ani si jich nevšimnete.
V našem domě žijeme deset let a hned po přestěhování jsme měli představu, že přesadíme tulipány, aby byly víc pohromadě a ne sem tam. Moje představa byla vytvořit záhon tulipánů, který by působil víc celistvě.
Tahle snaha se minula cílem v okamžiku, kdy můj muž zjistil, že cibule tulipánů jsou v zemi více než metr a vyndat je je takřka nemožné nehledě na zahradu plnou děr. Zřejmě byla na původní pozemek doveze ještě navážka, aby se možná srovnal trochu terén, který je z kopce a jsme hodně pod úrovní silnice a zbývajících pozemků na jedné straně, naopak na druhou stranu terénu jsme nejvýš.
My terén vůbec nesrovnáváme, máme rádi vše přirozené a ne umělé. Vzpomínám si v našem minulém bydlišti na jednu zahradu, kde byl trávník tak srovnaný, že jej snad v noci stříhali nůžkami na nehty. 
Tak to přesně nesnášíme a už jsme si zvykli i na ty naprosto neuspořádané tulipány, které rostou kolem krbu a i pod krbem, vylézají v zarostlých keřích apod. naprosto svobodomyslně a každý rok je to překvapení.
Tak dnes malá přehlídka tulipánů. Některé jsme zasadili my, ale už na správná místa, snad nebo aspoň tam, kde jsme je chtěli a radost mám i z poupat tulipánů, která jsme dostali od dcery a vloni zasadili. Měli by mít originálnější barvu, než zatím na zahradě máme.
Po tulipánech přidávám kvetoucí hrušeň, která vystřídala odkvétající třešeň. 
Dnes tedy pokračuje tulipánový seriál a nějaký díl tady asi ještě bude, páč konečně se mohu kochat.
Mějte pohodový den.








Na závěr rozkvetlá hrušeň.








úterý 25. dubna 2023

pár informací...


Dnes opět pár informací, které už vyšly a budou se vám třeba hodit. Mně aspoň přijde důležité být v některých záležitostech v obraze, obzvlášť ve zdravotnictví. Jeden článek sem dávám celý a druhý máte jen v odkaze, v něm se jedná o mapu zdravotní přepravy pacienta Některé věci se prostě dějí naschvál… (kanalem.com)
Mějte pěkný den.


Víte, kdo smí nahlížet do vaší zdravotnické dokumentace?
Marta Dušková

Jak dlouho uchovává zdravotnickou dokumentaci nemocnice, praktický lékař, zubař či gynekolog? Jaké informace jsou obsahem zdravotní karty u lékaře? Někdy je dobré znát takové informace a orientovat se v českém zdravotním systému.

Zdravotnická dokumentace obsahuje údaje o zdravotním stavu pacienta a všechny informace o poskytovaných zdravotních službách včetně identifikace poskytovatelů služeb, identifikace a kontaktní údaje pacienta a další nezbytné údaje, které se týkají poskytování zdravotní péče včetně času ukončení péče, jejím průběhu apod.

Ve zdravotnické dokumentaci jsou mimo jiné také záznamy o případných donucovacích prostředcích vůči pacientovi, lékařské posudky, o dočasné pracovní neschopnosti a samozřejmě výsledky různých vyšetření.

Zdravotnická dokumentace se uchovává po dobu 5 let. Ovšem tato lhůta se mění podle toho, kdo zdravotnickou dokumentaci vede.

Například praktický lékař včetně pediatra dokumentaci uchovává deset let. Zubař a gynekolog i další ambulantní specialisté ovšem jen pět let. V nemocnicích se záznamy udržují 40 let, v LDN je to 20 let. Záchranáři udržují deset let záznam operátora a stejně dlouho i informace o výjezdu záchranky. 

Kdo může nahlížet do zdravotnické dokumentace a žádat o její kopii?

  • sám pacient, jeho zákonný zástupce,
  • osoba, kterou určil pacient nebo jeho zákonný zástupce či opatrovník,
  • osoba, která je pacientem uvedena na formuláři „Poučení a souhlas s hospitalizací nebo ambulantní péčí“, který se ukládá do zdravotnické dokumentace,
  • osoba zmocněná na základě plné moci,
  • opatrovník,
  • pěstoun nebo jiná osoba pečující o pacienta.

Informace rodinným příslušníkům, které pacient uvede v informovaném souhlasu, lze sdělovat i po telefonu na základě hesla, které si nemocný sám určí a sdělí jej rodině.

O nahlédnutí do dokumentace či vytvoření kopie je nutné požádat a zaplatit příslušný poplatek. Tato služba není poskytována ihned, ale dokumentace musí být vydána nejdéle v zákonné lhůtě 30 dnů.

Podrobné informace i s odkazy na příslušné zákony či vyhlášky jsou zveřejněny na webu Zdravotnická dokumentace | NZIP.