Mytí syrového drůbežího, hovězího, vepřového, jehněčího nebo telecího masa před vařením se nedoporučuje. Někteří spotřebitelé se domnívají, ža mytím se odstraní bakterie a masa je pak bezpečnější, avšak všechny bakterie přítomné na povrchu masa se zlikvidují při kuchyňské úpravě při teplotě nad 71°C. Také nakládání masa do slané vody je věcí osobní volby spotřebitele a neovlivňuje bezpečnost potravin. Pokud se však někdo pro takový postup rozhodně, měl by zajistit, aby se zabránilo křížové kontaminaci při nakládání a vyndávání masa ze slané vody. Někdy spotřebitelé omývají šunku, slaninu nebo solené vepřové maso v domnění, že se jim podaří snížit obsah sodíku nebo soli v těchto výrobcích. Skutečností je, že se mytím, namáčením nebo nakládáním masného výrobku odstraní jen zanedbatelné množství soli.
Ministerstvo zemědělství České republiky a Státní zemědělská a potravinářská inspekce upozorňují na nutnost dodržování požadavků právních předpisů v oblasti informování spotřebitelů o skutečném místě původu potravin.
Upozornění souvisí s naléhavou situací, která se týká celé řady potravin. Na etiketě mají klamavý odkaz na místo provenience, respektive místo původu a spotřebitel je uveden v omyl v oblasti skutečného místa původu potraviny.
Základní pravidla stanoví Nařízení Evropského parlamentu a Rady (EU) č. 1169/2011 ze dne 25. října 2011 o poskytování informací o potravinách spotřebitelům (dále jen „Nařízení“), dle něhož obecně nesmějí být informace o potravinách zavádějící, a to mimo jiné, pokud jde o místo provenience.
Ministerstvo zemědělství České republiky, Státní zemědělská a potravinářská inspekce i Potravinářská komora České republiky považují aktuální nežádoucí stav věcně související s klamavým označováním potravin za skutečně naléhavý a opakovaně upozorňují na nutnost dodržování požadavků všech platných legislativních předpisů, včetně speciálních požadavků na informování spotřebitele o skutečném místě původu potravin.
Podrobné informace jsou zveřejněny na webu Internetový portál bezpečnosti potravin - Klamavá označení místa původu potravin (bezpecnostpotravin.cz).
Každá osvěta je dobrá :-).
OdpovědětVymazatHezký den!
Hanka
Marti, já si myslím, že je plno nařízení a některá se nedodržují a nikdo to nekontroluje.
OdpovědětVymazatNapříklad jsou potraviny, kde je uvedeno, vyrobeno v Evr.unii a co to jako má být?
O tom mytí masa jsem četla na internetu a nevím, co si myslet.Když vidíš, jak vypadá kuře třeba v krámku v Itálii a jak tady, tak kuřecí maso nekoupíš. ( tedy já ne ).Něco tak šedivomodrodivného v celé unii nemají.
Jenže já vůbec maso nemám ráda, kam se hrabe na mramorovou bábovku.
Jiřina z N.
O tomhle obcházení nařízení vím a občas mě pěkně štve. A maso, hlavně drůbež, to je tedy kapitola sama pro sebe...
OdpovědětVymazatDěkuji za zajímavý článek a přeji pohodový večer, Helena
Tak omývat šunku, abych jí "odsolila" by mi fakt nenapadlo :).
OdpovědětVymazatHezký den, Marti