Inspirace je název chráněné dílny v Praze, jejíž příjemné prostředí dýchá kreativitou, pohodou a takovým zvláštním klidem, že se nechce ani odejít. A inspirací.
Chráněná dílna poskytuje uplatnění handicapovaným mladým ženám, kterým jejich postižení neumožňuje najít běžnou práci. Práce v chráněné dílně, ze které vychází krásné výrobky na překvapivě vysoké úrovni, zlepšuje jejich finanční situaci, podporuje samostatnost, zvyšuje jejich sebevědomí, komunikační schopnosti. Je zajištěna i podpora školního psychologa a sociálního pracovníka.
Dílna spolupracuje s Dívčí katolickou střední školou pro dívky a mladé ženy s kombinovaným nebo sociálním postižením.
„Zřídila nás katolická škola a chráněná dílna vznikla pro dívky, které se nemohou uplatnit kvůli postižení v běžném zaměstnání, aby neseděly jen doma a mohly dělat něco užitečného, a i si přivydělat. Chráněná dílna Inspirace funguje už 8. rokem. Nejdříve byla dílna ve škole, protože nebyly jiné prostory, a my jsme tam okupovali knihovnu. Pak se povedlo získat od Městského úřadu Prahy 1 tyto prostory Ve Smečkách, nejdřív jen část a posléze nám věnovali ještě další prostor, kde teď máme zřízenu svíčkárnu“, říká Zuzana Černá, vedoucí dílny.
Inspirace je nezisková organizace, která získává prostředky prostřednictvím prodeje krásných a originálních výrobků a část prostřednictvím dárců. Pracují bez dotací a na platy dívek přispívá OS Pomoc určitým procentem a částečně i úřad práce. Ale část prostředků si zajišťují sami výrobou a prodejem. V dílně pracuje 13 dívek a přes den se většinou sejde 10. Některé pracují dva dny v týdnu, jiné každý den podle toho, jak jim to umožňuje jejich handicap. V dílně se vyrábí krásné polštářkové hračky, textilní vyšívané pytlíky, malují se hrnečky, vyrábí nádherné svíčky, mýdla, a aby se uživili, opravují prádlo pro hotel. Prodávají i na trzích, už 5. rokem jsou zváni na Václavské trhy na celou dobu adventu.
Na otázku, kdy vznikla myšlenka na vytvoření chráněné dílny, Zuzana Černá odpovídá: „Myšlenka vznikla už před 28 lety, ale tenkrát škola neměla tak velké procento handicapovaných dívek a ve vedení nebyla vůle na založení chráněné dílny. Před osmi lety jsem připravila návrh podoby chráněné dílny a ochotná paní oběhala úřady a získala pro vznik dílny povolení“.
Michaela Tonarová nadšeně sděluje: „Já jsem z Pardubic a dlouho jsem nemohla sehnat žádnou práci. Pak jsem na internetu objevila katolickou školu a domluvila jsem si schůzku s panem ředitelem. Vzhledem ke covidové situaci jsem do dílny nastoupila až v únoru. Jezdím dvakrát do týdne a moc mě to tady baví a nevadí mi ani hodina jízdy. Tady vyšívám, maluju na svíčky nebo hrnečky“. Některé dívky dochází do dílny již tři roky.
Marti, moc hezké výrobky z chráněné dílny. Je mi to blízké, pracovala jsem léta ne v chráněné dílně, ale v Ústavu sociální péče s mentálně postiženými jako terapeut ve výtvarné dílně. Bylo to moje nejmilejší zaměstnání. Lenka
OdpovědětVymazatwww.babilenka.cz
Marti, moc hezká reportáž z chráněné dílny. Obdivuji krásné výrobky a určitě nahlédnu i do eshopu. Před pár roky jsem navštívila v Jihlavě výtvarnou dílnu a prodejní galerii nazvanou Bez obav, kde prodávají výrobky klientů Denního a týdenního stacionáře. I já jsem tehdy neodešla s prázdnou.
OdpovědětVymazatMěj pěknou neděli.
Marti, děkuji za pěknou reportáž. Výrobky jsou krásné a myslím, že jsou i od srdíčka dělané. Děkuji ti i za tip, kam dát látky. Mám jich doma docela dost a budu moc ráda, když budou k užitku. Měj se moc hezky Iva
OdpovědětVymazatMarti, zajímavá reportáž a užitečný projekt. Já většinou kupuji maličkosti z chraněných dílen na vánočních trzích.
OdpovědětVymazatHezký zbytek neděle
Marti, to jsou moc krásný výtvory z chránění dílny. Kousek od nás také taková dílna je. Také si kupuji věci z chráněných dílen, většinou výšivky. Líbí se mi moc ty voskové figurky. To je opravdu nádherné. Měj se moc pěkně.
OdpovědětVymazatObčas na podobných místech nakupuji. Ráda.
OdpovědětVymazatMarti, měj pohodový den. Helena